Jakie byliny lubią gliniaste podłoże?

Jakie byliny dobrze rosną na glinie. Ozdobne rośliny bylinowe na gliniaste podłoże

Pamiętaj, że nawet na gliniastej glebie możesz stworzyć piękny ogród. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie rośliny i zadbasz o odpowiednie przygotowanie podłoża. Poradzimy, jakie byliny wybrać do ogrodu z gliniastym podłożem.

Gleba gliniasta

Gleba gliniasta jest ciężka i słabo przepuszczalna dla wody i powietrza. Dlatego rośliny, które na niej rosną, muszą być dostosowane do tych warunków. Dobrze znoszą one nadmiar wilgoci i mają głęboki system korzeniowy, który pozwala im pobierać wodę z głębszych warstw gleby. Gleba gliniasta, z uwagi na swoje właściwości, może to utrudniać wzrost wielu roślin, które wymagają luźniejszej, bardziej przewiewnej gleby. Dlatego, jeżeli nasz ogród jest położony na glinie, musimy wybrać odpowiednie rośliny.

Sprawdź, jakie kwiaty do cienia wieloletnie warto wybrać

Jakie byliny rosną na glinie?

Byliny są popularnymi roślinami ogrodowymi. Są cenione za piękno kwiatów, liści, a niejednokrotnie też za długość kwitnienia. Byliny to rośliny wieloletnie, które żyją dłużej niż dwa lata. Ich części nadziemne obumierają na zimę, ale korzenie pozostają żywe i wiosną wyrastają z nich nowe pędy. Byliny mogą być drzewami, krzewami, trawami, paprociami lub roślinami zielnymi. Mają różne preferencje, jeśli chodzi o stanowisko i podłoże, dlatego w tej ogromnej grupie różnorosnych roślin są też takie, które dobrze rosną w glebie gliniastej.

Byliny ozdobne, które dobrze rosną na glinie:

Do bylin, które dobrze rosną na glebie gliniastej, należą: tawułki, parzydło leśne, peonie (piwonie), dzwonki, jeżówki, smagliczka, ostróżki, funkie, liliowce, łubin, języczki, ciemiernik, begonia sercowata, tatarak, kaczeniec błotny, barwinek, gęsiówka wiechowata, kokoryczka wonna, bodziszki.

Różowe byliny kwitnące, które lubią gliniaste podłoże
Różowe byliny kwitnące, które lubią gliniaste podłoże / Fot. Canva.com

Byliny cebulowe, które lubią gliniaste podłoże:

Byliny cebulowe, które lubią gliniaste podłoże to m.in.: czosnki ozdobne, frezje, hiacynty, narcyzy i tulipany. 

Oprócz tych bylin, na glinie można również uprawiać wiele innych roślin — krzewów, drzew i traw ozdobnych. 

Sprawdź, jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie

Jak przygotować podłoże do sadzenia bylin na glinie?

Przed sadzeniem bylin na glinie należy odpowiednio przygotować glebę. Musimy ją przekopać i usunąć chwasty. Następnie wykopujemy dołki o odpowiedniej wielkości. Byliny sadzimy na tej samej głębokości, na jakiej rosły w doniczce. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *