Wiele ogrodów ma zacienione obszary, w których nie będą się rozwijać rośliny kochające słońce. Na szczęście istnieje wiele pięknych roślin, które tolerują lub nawet preferują zacienione stanowiska. Wśród nich znajdziemy rośliny kwitnące oraz te z dekoracyjnymi liśćmi. Oto 10 bylin wieloletnich, które dobrze rosną w cieniu.
Spis treści
Zacieniony ogród. Jakie byliny sadzić w cieniu?
W każdym ogrodzie — dużym i małym — znajdują się zacienione zakątki. Okazuje się, że takie miejsca możemy ciekawie zaaranżować i obsadzić pięknymi roślinami, które dobrze rosną w cieniu. Dobór roślin do cienistych zakątków musimy uzależnić od warunków glebowych, nawodnienia terenu i stopnia zacienienia.
W wilgotnych zakątkach ogrodu, w których panuje głęboki cień, panują warunki, które niewiele różnią się od warunków panujących w naturalnym lasie. W takich miejscach doskonale sprawdzą się rośliny, które w stanie naturalnych rosną w rodzimych lasach — parzydło leśne, bluszcz, konwalie, kokoryczki, barwinek i paprocie.
Problem może pojawić się w miejscach cienistych, ale suchych. szczególnie trudne pod względem doboru roślin są miejsca pod dużymi drzewami, których korzenie pobierają wodę z podłoża i automatycznie je osuszają. W takich miejscach możemy ustawić pojemniki z roślinami cieniolubnymi. Możemy posadzić tam hortensje, begonie, koleusy, fuksje oraz niecierpki, w tym niecierpki nowogwinejskie.
PORADA! Do zacienionego miejsca w ogrodzie wybieramy gatunki o dużych, ozdobnych liściach. Dzięki temu aranżacja będzie wyglądała efektownie nawet wtedy, gdy zasadzone rośliny aktualnie nie kwitną — niezależnie od pory roku.
Rośliny wieloletnie, które lubią cień
Jakie byliny sadzić w cieniu? Rośliny cieniolubne łatwo rozpoznać, zwykle po dużych, miękkich liściach. Wśród roślin lubiących cień najdziemy także gatunki kwitnące — są to najczęściej rośliny, które w stanie naturalnym rosną w naszych lasach.
Wieloletnie byliny do cienia — top 10
- Barwinek pospolity — popularna płożąca się krzewinka, które w kwietniu i maju pokrywa się błękitnymi kwiatami, natomiast w pozostałych miesiącach jej ozdobą są drobne, ciemnozielone, błyszczące liście.
- Bergenia sercowata — zimozielona bylina, która posiada okazałe ciemnozielone liście, a latem kwitnie na różowo lub bordowo.
- Bluszcz pospolity — jedno z najpopularniejszych pnączy ogrodowych, odporne na susze, cień i niską temperaturę. Jego ozdobą są mocne, ciemnozielone liście.
- Funkia (hosta) – wieloletnie byliny, które charakteryzują się dużymi i dzwonkowatymi kwiatami. Funkie efektownie rozrastają się w miejscach zacienionych, tworząc zielone dywany.
- Kokoryczka — w stanie naturalnym występuje w cienistych lasach. Posiada dekoracyjne sercowate lub lancetowate liście. Wiosną na łodygach pojawiają się drobne, dzwonkowate kwiaty.
- Koleus (pokrzywka brazylijska) – to jedna z najatrakcyjniejszych roślin ozdobnych liściach, która dobrze rośnie w cieniu. Pokrzywka brazylijska może mieć liście wybarwione w różnych odcieniach zieleni, a także żółci i bordo.
- Konwalie — znane z lasów kwitnące byliny o bujnych podłużnych liściach, przypominających czosnek niedźwiedzi i białych dzwonkowatych kwiatach, o silnym charakterystycznym zapachu.
- Parzydło leśne — to efektowna bylina, która w stanie naturalnym występuje w wilgotnych lasach. Roślina osiąga wysokość do 160 cm. Rozrastając się, tworzy okazałe kępy. Kwitnie na biało, wytwarzając wiechowate kwiatostany.
- Tawułka japońska — dekoracyjna i mrozoodporna bylina o charakterystycznych wiechowatych kwiatostanach i efektownych liściach. Zależnie od odmiany kwitnie na różowo lub biało.
- Żurawki — to byliny, których ozdobą się piękne, sercowate liście. Te rośliny o kulistym pokroju pozostają zielone przez cały rok. Liście żurawki mogą być zielone, pomarańczowe, żółte, a nawet czerwone lub bordowo-purpurowe. Niektóre odmiany wytwarzają również dekoracyjne kwiaty.