Wrzosowisko w ogrodzie

Z czym łączyć wrzosy w ogrodzie? Co posadzić obok wrzosów na wrzosowisku?

Ogród wrzosowy to świetny sposób na urozmaicenie naszej działki. Jednak, aby wrzosowisko cieszyło nas swoim wyglądem przez cały rok, warto dodać do niego kilka innych gatunków roślin. Poradzimy, z czym łączyć wrzosy w ogrodzie, aby wrzosowa rabata zachwycała swoim wyglądem nie tylko jesienią.

Ogrodowe wrzosowisko

Wrzosy to piękne rośliny, które zdobią nasze ogrody jesienią. Dzięki temu w ogrodach możemy przygotować specjalne wrzosowe rabaty — małe wrzosowiska. Dominującymi roślinami tych założeń są wrzosy. Szczególnie efektowne są wrzosowiska, w których odmiany wrzosów różniące się zabarwieniem, tworzą przenikające się plamy złożone z co najmniej dziesięciu sztuk takich samych roślin. Ale wrzosy możemy łączyć z innymi roślinami, by stworzyć ciekawe kompozycje w ogrodzie, które będę atrakcyjne dla oka przez cały rok.

Sprawdź, byliny cieniolubne do ogrodu

Wrzosy wymagają słonecznego stanowiska osłoniętego od wiatru i lekkiego, piaszczystego podłoża o kwaśnym odczynie. Na wrzosowisku wrzosy najlepiej sadzić w grupach po kilka odmian różniących się między sobą barwą kwiatów lub liści i pokrojem. Czego nie lubią wrzosy? Źle rosną na glebach ciężkich i podmokłych.

Z czym łączyć wrzosy w ogrodzie

Na ogrodowym wrzosowisku możemy posadzić, które mają podobne wymagania glebowe i świetlne jak wrzosy, które najpiękniej prezentują się jesienią. Przede wszystkim rośliny muszą lubić kwaśne podłoże i nie wymagać częstego podlewania i nawożenia. Jeżeli wybierzemy odpowiednie towarzystwo dla wrzosów, rabata będzie wspaniale prezentowała się przez cały rok. 

Jakie rośliny posadzić obok wrzosów na ogrodowym wrzosowisku?

Oto kilka propozycji roślin, które możemy posadzić obok wrzosów i wzbogacić naszą rabatę.

Krzewy, krzewinki i karłowate drzewa jako tło dla wrzosów

Wrzosy najlepiej wyglądają w towarzystwie brzóz i jałowców, czyli roślin występujących z nimi w naturalnym środowisku. Doskonale sprawdzą się karłowate odmiany jodeł, świerków i sosen oraz innych drzew iglastych. Świetnym towarzystwem dla wrzosów będą także żarnowce (Cytisus), a także azalie i różaneczniki oraz jeden z najpiękniejszych zimozielonych krzewów – kalmia szerokolistna. 

Wrzosowa rabata z brzozą i sosną
Wrzosowa rabata z brzozą i sosną / Fot. Canva.com

Jakie byliny posadzić obok wrzosów?

Innymi dobrymi towarzyszami dla wrzosów są modrzewnica pospolita (Andromeda polifolia) i kasjopeja widłakowata (Cassiope lycopodioides) oraz krwawnik wiązówkowaty. Dorasta do 50 cm wysokości i dzięki temu tworzy piękne tło dla niższych bylin i krzewinek. Podobnie dobrze będę prezentować się rudbekie, chryzantemy i astry. Na wrzosowisku świetnie sprawdzą się także wrzośce, które rozpoczynają kwitnienie wczesną wiosną (początek marca) i kwitną aż do lata.

Wiosenne rośliny cebulowe, które ożywią wrzosowisko

Na wrzosowisku dobrze prezentują się także wiosenne kwiaty cebulowe, np. krokusy, tulipany, hiacynty, narcyzy i czosnki. Te piękne rośliny ożywią ogród wczesną wiosną. 

Wiosenne wrzosowisko z wrzoścami i żonkilami
Wiosenne wrzosowisko z wrzoścami i żonkilami / Fot. Canva.com

Trawy obok wrzosów

Doskonałym dodatkiem do wrzosów są również kępkowe trawy ozdobne, np. niskie kostrzewy zielonych lub srebrzystych źdźbłach. Z wrzosami pięknie komponować będą się także miskanty. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *