Grządki z młodymi warzywami

Czerwiec w ogrodzie. Jakie prace ogrodowe warto wykonać w tym miesiącu?

Czerwiec to już prawie początek lata, dlatego nasz ogród zachwyca bogactwem kwiatów, warzyw i owoców. Czerwiec to czas, kiedy musimy uporządkować grządki warzywne i rabaty kwiatowe po wiośnie i przygotować je do lata i jesieni. Sprawdź, jakie prace warto wykonać w ogrodzie w czerwcu.

Warzywnik w czerwcu

W pierwszych dniach czerwca jeszcze możemy sadzić rozsady pomidorów oraz innych warzyw ciepłolubnych, takich jak papryka i bakłażany, Jest to czas, aby wysiewać nasiona warzyw wprost do gruntu, np. ogórków. kabaczków, cukinii, późnej marchwi, fasolki szparagowej i buraków do zimowego przechowywania. 

Po zebraniu wczesnych warzyw (sałaty, rzodkiewki) – grządki musimy uprzątnąć, płytko przekopać, zagrabić i posadzić w tym miejscu warzywa na zbiór jesienny, np. kalafiory, kalarepę jesienną lub pory na przezimowanie w gruncie. 

Czerwiec — sezon na truskawki i czereśnie

Sezon truskawkowy w pełni. Unikajmy zbierania owoców podczas deszczowej lub wilgotnej pogody, gdyż grozi to rozprzestrzenianiem się szarej pleśni. Porażone tą chorobą owoce należy zbierać osobno i głęboko zakopać. Zbieramy też czereśnie. 

W czerwcu dojrzewają polskie truskawki gruntowe
W czerwcu dojrzewają polskie truskawki gruntowe / Fot. Canva.com

Byliny i rośliny cebulowe

Po przekwitnięciu bylin wiosennych można przystąpić do ich dzielenia i przesadzania. Po zaschnięciu liści należy wykopać cebulki tulipanów (raz na 2 lata), wybrać duże, zdrowe i przechowywać do września w zacienionym, przewiewnym, suchym miejscu. Nie należy wykopywać narcyzów, krokusów. Wysiewamy na rozsadniku kwiaty dwuletnie: malwy, bratki, dzwonki ogrodowe, miesięcznicę itp. 

Sprawdź, 10 bylin wieloletnich, które dobrze rosną w cieniu

Regularnie kosimy trawę i przycinamy żywopłot. Walczymy z chwastami i mszycami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *