Czerwiec to już prawie początek lata, dlatego nasz ogród zachwyca bogactwem kwiatów, warzyw i owoców. Czerwiec to czas, kiedy musimy uporządkować grządki warzywne i rabaty kwiatowe po wiośnie i przygotować je do lata i jesieni. Sprawdź, jakie prace warto wykonać w ogrodzie w czerwcu.
Spis treści
Warzywnik w czerwcu
W pierwszych dniach czerwca jeszcze możemy sadzić rozsady pomidorów oraz innych warzyw ciepłolubnych, takich jak papryka i bakłażany, Jest to czas, aby wysiewać nasiona warzyw wprost do gruntu, np. ogórków. kabaczków, cukinii, późnej marchwi, fasolki szparagowej i buraków do zimowego przechowywania.
Po zebraniu wczesnych warzyw (sałaty, rzodkiewki) – grządki musimy uprzątnąć, płytko przekopać, zagrabić i posadzić w tym miejscu warzywa na zbiór jesienny, np. kalafiory, kalarepę jesienną lub pory na przezimowanie w gruncie.
Czerwiec — sezon na truskawki i czereśnie
Sezon truskawkowy w pełni. Unikajmy zbierania owoców podczas deszczowej lub wilgotnej pogody, gdyż grozi to rozprzestrzenianiem się szarej pleśni. Porażone tą chorobą owoce należy zbierać osobno i głęboko zakopać. Zbieramy też czereśnie.
Byliny i rośliny cebulowe
Po przekwitnięciu bylin wiosennych można przystąpić do ich dzielenia i przesadzania. Po zaschnięciu liści należy wykopać cebulki tulipanów (raz na 2 lata), wybrać duże, zdrowe i przechowywać do września w zacienionym, przewiewnym, suchym miejscu. Nie należy wykopywać narcyzów, krokusów. Wysiewamy na rozsadniku kwiaty dwuletnie: malwy, bratki, dzwonki ogrodowe, miesięcznicę itp.
Regularnie kosimy trawę i przycinamy żywopłot. Walczymy z chwastami i mszycami.