Kleszczy w naszym otoczeniu jest coraz więcej, a przy tym coraz częściej są one nosicielami boreliozy. Co roku wiosną media zalewają komunikaty o inwazji kleszczy. Niestety ukąszenie kleszcza może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi. Sprawdź, jakie choroby przenoszą kleszcze.
W całej Polsce występuje kleszcz pospolity, natomiast na wschód od Wisły coraz częściej można spotkać kleszcza łąkowego, uznawanego właśnie za gatunek bardziej ciepłolubny. Kleszcze najłatwiej spotkać w miejscach wilgotnych i zacienionych. Żyją na łąkach, w lasach, w parkach i ogrodach – są bardzo pospolite.
Spis treści
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Te choroby najczęściej przenoszą kleszcze. Tych małych pajęczaków najwięcej jest od marca aż do października. W Polsce występuje aż 21 gatunków kleszczy. Najchętniej przebywają w lasach, ale też w parkach miejskich, ogródkach działkowych, na łąkach i w pobliżu wody. Wprawdzie te pasożyty żerują głównie na zwierzętach, ale nie pogardzą też ludzką krwią. Co ciekawe, kleszcz może nie jeść nawet przez pół roku, czekając na swoją ofiarę.
Kleszcz wkłuwając się w ofiarę, wpuszcza tzw. antykoagulant, który rozrzedza krew, co ułatwia jej pobranie oraz substancję znieczulającą, by uśpić czujność układu odpornościowego.
Borelioza
Borelioza to choroba bakteryjna. W naszych warunkach najczęściej przenoszona jest właśnie przez kleszcze. Typowym objawem tej choroby jest tzw. rumień wędrujący. To zaczerwienienie, które pojawia się kilka dni po ukłuciu przez kleszcza. Rumień stopniowo rośnie – powiększa się jego średnica, w środku zaczyna się przejaśniać, tworzy się pierścień. Gdy zaobserwujemy na naszym ciele rumień, musimy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, by jak najszybciej rozpocząć leczenie. Co ciekawe, u około 20-30 proc. pacjentów taki rumień się nie pojawia. Boreliozę leczy się antybiotykami, gdyż jest to choroba bakteryjna.
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)
Nawet co szósty kleszcz może być zakażony groźnym wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu. Na tę chorobę nie ma skutecznego leku. Zabezpieczeniem przed zakażeniem jest jedynie szczepionka.
Choroba ta w najbardziej dramatycznym przebiegu może spowodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, a w konsekwencji poważne uszkodzenia układu nerwowego, a nawet śmierć.
Wirus kleszczowego zapalenia mózgu żyje w gruczołach ślinowych kleszczy, dlatego można się nim zarazić praktycznie od razu po ukłuciu. W odróżnieniu od boreliozy w przypadku KZM nie istnieje specjalne leczenie przeciwwirusowe. Jedyną metodą jest profilaktyka, czyli szczepienie ochronne.
Jak się chronić przed ukąszeniem kleszcza?
By zabezpieczyć się przed kleszczami, należy nosić odzież przylegającą do ciała oraz pamiętać o nakryciu głowy, koszulach oraz spodniach zasłaniających ręce i nogi i dość wysokim obuwiu. Po powrocie ze spaceru powinno się dokładnie oglądnąć ciało.