Różowe chryzantemy w doniczce

Chryzantemy w doniczkach – przesadzanie do gruntu

Jesienią w sklepach dostępnych jest mnóstwo pięknych odmian chryzantem w doniczkach. Często kupujemy te kwiaty, aby ozdobić balkon lub taras, ale przede wszystkich stawiamy je na cmentarzu. Czy chryzantemy doniczkowe można przesadzić do gruntu, aby w kolejnych latach zdobiły nasz ogród? Poradzimy jak chryzantemy w doniczkach przesadzić do gruntu i zachować je na dłużej!

Czy chryzantemy w doniczkach można przesadzić do ogrodu?

Chryzantemy, znane także jako złocienie, to rośliny które nieodłącznie kojarzą nam się z jesienią. Zdobią tarasy, balkony, ogrodowe rabaty i przede wszystkim cmentarze. Wśród chryzantem znajdują odmiany jednoroczne oraz wieloletnie, które z powodzeniem mogą rosnąć w naszych ogrodach i rok rocznie cieszyć nas cudownymi kwiatami późną jesienią.

Jak przesadzić chryzantemy z doniczki do gruntu

Chryzantemy doniczkowe mogą stać na dworze do przymrozków. Po zakończeniu kwitnienia nie wyrzucajmy tych pięknych roślin! Jeżeli nasze chryzantemy pochodzą z dobrej szkółki i nie były hodowane w szklarni jedynie dla celów dekoracyjnych mogą cieszyć nas rosnąc w ogrodzie przez kolejne lata.

Przesadzanie chryzantem krok po kroku

Po przekwitnięciu należy je zabrać do domu i przechowywać przez zimę w pomieszczeniu o temperaturze 4-6 stopni C, na przykład w wilgotnej piwnicy lub altanie przykryte słomą. Wiosną doniczki z chryzantemami trzeba postawić na oknie i zapewnić temperaturę 8-12 stopni oraz rozpocząć podlewanie. Zabiegi te sprawią, że rośliny ożyją i na pędach pojawią się zdrowe sadzonki. Młode szczepki trzeba ukorzenić i w maju można przesadzić je do ogródka. Wierzchołki roślin można regularnie obrywać, dzięki czemu chryzantemy pięknie się rozkrzewią i będą miały dużo kwiatów.

Jak kupować chryzantemy doniczkowe do gruntu?

Chryzantemy warto kupować w sprawdzonych szkółkach lub dobrym centrum ogrodniczym. Ważne, aby poznać odmianę chryzantemy i sprawdzić czy nadaje się do uprawy w gruncie.

Jeżeli zamierzamy posadzić do gruntu w następnym sezonie należy wybrać roślinę, która była na świeżym powietrzu a nie w szklarni. Chryzantemy szklarniowe źle znoszą pozostawanie na zewnątrz.

Chryzantemy w doniczce
Chryzantemy w doniczkach

Zobacz także: jak dbać o chryzantemy w wazonie

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.