Czarno-biały kot siedzi przy donicy z chryzantemami i dyni

Czy chryzantemy są trujące dla kotów? Sprawdź, czy kot może skubać te jesienne kwiaty

Chryzantemy to jedne z najpiękniejszych jesiennych kwiatów, które często goszczą w naszych domach i ogrodach. Z upodobaniem dekorujemy nimi wnętrza, balkony, tarasy i cmentarze. Czy jednak możemy spokojnie sadzić chryzantemy na rabatach lub dekorować nimi pomieszczenia, gdy mieszka z nami kot? Sprawdź, czy chryzantemy są bezpieczne dla kota i czy może spokojnie skubać te jesienne piękności?

Chryzantemy — królewskie kwiaty z Dalekiego Wschodu, symbol naszej jesieni

Chryzantemy, czyli złocienie, należą do rodzaju Chrysanthemum z rodziny Asteraceae. W stanie dzikim występują głównie na Dalekim Wschodzie — w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. W Polsce na stanowiskach naturalnych spotykana jest chryzantema Zawadzkiego (złocień Zawadzkiego). Obecnie chryzantemy to chętnie wybierany kwiat dekoracyjny. W kwiaciarniach dostępnych jest około 40 gatunków chryzantem i ponad 100 odmian, które obsypują się przepięknymi kwiatami w wielu rozmiarach, formach i kolorach. 

Jesienią w Polsce chryzantemy kwitną w ogrodach w gruncie. A chryzantemy w doniczkach są chętnie wybierane jako jesienne dekoracje domów, balkonów i tarasów. Są także najpopularniejszą ozdobą cmentarzy z okazji Wszystkich Świętych.

Różowe chryzantemy - idealne na jesienne dekoracje
Różowe chryzantemy – idealne na jesienne dekoracje / Fot. Canva.com

Sprawdź, jakie kwiaty wybrać na grób z okazji Wszystkich Świętych

Czy chryzantemy są trujące dla kotów?

Wszystkie rodzaje chryzantem są uważane za toksyczne dla kotów — zarówno kwiaty cięte, jak i te w doniczkach. Niestety, chryzantemy w całości są trujące dla naszych pupili — kwiaty, liście i łodygi, w formie świeżej i suszonej. 

Toksyczne właściwości tych roślin znane są od tysiącleci, szczególnie na Dalekim Wschodzie. Chryzantemy zawierają naturalne pyretryny i laktony seskwiterpenowe

Pyretryny z chryzantem

Pyretryny to związki biobójcze, które mają chronić roślinę przed insektami. Działają na owady, zarówno te pożyteczne, jak i na szkodniki. Pyretryny mają tendencję do podrażniania przewodu żołądkowo-jelitowego, ale prawdziwe niebezpieczeństwo polega na tym, że ta substancja chemiczna może uszkodzić układ nerwowy. Z pyretryny powstają syntetyczne pyretroidy — składnik wielu leków na psie pchły i kleszcze, który jest szczególnie trujący dla kotów, ale nieszkodliwy dla ludzi (chociaż wszystko zależy od dawki). Trzeba pamiętać, że pyretryny zawarte w chryzantemach są toksyczne także dla innych zwierząt, m.in. psów i koni. 

Laktony seskwiterpenowe

Laktony seskwiterpenowe to znane substancje drażniące skórę występujące w różnych roślinach, w tym w chryzantemach. Na szczęście samo otarcie się kota o roślinę raczej nie spowoduje problemów, ponieważ kocie futro chroni skórę. Problem może pojawić się, gdy kot będzie miał kontakt np. ze sproszkowanym suszem z chryzantemy. 

Kot i chryzantemy. te kwiaty są toksyczne dla kotów
Kot i chryzantemy. te kwiaty są toksyczne dla kotów / Fot. Canva.com

Sprawdź, czy wrzosy są toksyczne dla kotów?

Jakie są objawy zatrucia kota chryzantemami?

Po zjedzeniu kwiatów lub liści chryzantem u kotów mogą wystąpić typowe objawy zatrucia, czyli biegunka, wymioty, osłabienie i utrata apetytu. Gdy u naszego pupila zauważymy niepokojące objawy, najlepiej jak najszybciej udać się do weterynarza, który udzieli zwierzęciu fachowej pomocy.

Jakie jeszcze rośliny są niebezpieczne dla kotów?

Do najpopularniejszych toksycznych roślin domowych zaliczają się m.in.: aloesy, oleander, azalie, bluszcz, fiołek alpejski, draceny, fikusy, geranium, gwiazda betlejemska, sansewieria, filodendrony, skrzydłokwiaty, monstery, szeflery i zamiokulkasy. Trujące są także rośliny ogrodowe: hortensje, pelargonie, tulipany, hiacynty, szafirki, frezje, konwalie majowe i lilie. Dla kotów trująca jest też jemioła – zarówno jej liście, jak i owoce.

Żółte chryzantemy japońskie
Żółte chryzantemy japońskie

Sprawdź, czy żonkile są trujące dla kotów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *