Ałun to naturalny dezodorant, który zapewnia suche pachy

Co to jest ałun i jak stosować go w pielęgnacji ciała

Jeżeli szukasz naturalnego antyperspirantu i środka bakteriobójczego, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Sprawdź, co to jest ałun i jak stosować ten naturalny kosmetyk, który znany jest ludziom od starożytności.

Co to jest ałun

Ałun kosmetyczny to skrystalizowane bloki ałunu potasowego, który ma długą historię stosowania w pielęgnacji ciała. Jego właściwości znane były już w starożytności. Stosowany był w Chinach, Grecji, Rzymie i Egipcie. Z chemicznego punktu widzenia jest to sól glinu (dwunastowodny siarczan glinowo-potasowy). 

Ałun potasowy to związek o właściwościach antyseptycznych i ściągających. Można go stosować na skórę po goleniu, aby zatrzymać krwawienie, zmniejszyć stan zapalny i nie tylko. Ałun wykorzystywany jest także jako naturalny dezodorant, który nie ma zapachu i nie zostawia plam. 

W stanie naturalnym ta sól glinu powstaje ze skał magmowych, głównie w Uzbekistanie, Włoszech, na Alasce i Kamczatce. W Polsce ałun jest wydobywany w okolicach Sandomierza, Międzyzdrojów oraz na Dolnym Śląsku. Występuje w postaci kryształów lub proszku. Kryształ jest kruchy i nie ma zapachu oraz smaku i rozpuszcza się w wodzie. 

Jakie zastosowanie ma ałun?

Ałun ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest to substancja bezpieczna i ekologiczna. Może być wykorzystywana jako dezodorant, środek ściągający, środek antyseptyczny, środek łagodzący po ukąszeniach owadów oraz wspomagający walkę z trądzikiem. Jego aplikowania nie zaleca się jednak osobom uczulonym na glin.

Blok ałunowy jako dezodorant

Dezodoranty i antyperspiranty działają poprzez eliminację bakterii i zmniejszenie pocenia się. Usunięcie bakterii sprawia, że nie rozkładają one potu i nie wydziale się brzydki zapach. Dlatego dezodorant w postaci soli glinu to świetna naturalna alternatywa, która może pomóc zabić bakterie i zachować świeżość pod pachami i na stopach (tu stosowany jest w formie zasypki).

Ałun na trądzik i ciemne plamy

Leczenie trądziku opiera się na związkach, takich jak kwas salicylowy, które pomagają zmniejszyć wypryski poprzez złuszczanie, oczyszczanie i napinanie skóry. Jak się okazuje, ałun może również pomóc w oczyszczeniu bakterii i zwężeniu porów, co może zmniejszać zmiany trądzikowe.

Ałun po goleniu i depilacji 

Po goleniu ałun stosujemy, aby ukoić skórę, zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i zmniejszyć krwawienie związane z drobnymi nacięciami i skaleczeniami. Pomaga także w łagodzeniu podrażnień i przeciwdziała wrastaniu włosków. Ałun będzie także pomocny po zabiegach depilacji – woskiem, pastą cukrową i depilatorem.

Jak korzystać z kryształów ałunu

Nawet jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o ałunie, użycie go jest zaskakująco proste. Kryształ wystarczy zwilżyć zimną wodą i przyłożyć do podrażnionego miejsca lub posmarować pachy. Aplikacja może powodować delikatne mrowienie, kłucie lub pieczenie, zwłaszcza jeśli nakładamy ałun na skaleczenie. 

Po użyciu bloku ałunu musimy osuszyć i zamknąć w szczelnym opakowaniu! Niestety, gdy blok ałunu zostanie wystawiony na działanie wody lub wilgoci, kryształy zaczynają się rozpuszczać. 

Gdzie kupić ałun?

Ałun można kupić w aptekach, drogeriach sieciowych, sklepach ekologicznych oraz oczywiście w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *