Woda ryżowa - jak ją wykorzystać?

Jak wykorzystać wodę z gotowania ryżu?

Woda z gotowania ryżu, zgodnie z filozofią “zero waste”, może być wykorzystana na wiele sposobów. Zamiast po prostu ją wylać, możemy użyć jej do gotowania, pielęgnacji skóry oraz do pielęgnacji roślin, ale nie tylko… Oto kilka pomysłów na to, jak wykorzystać wodę z gotowania ryżu.

Jakie właściwości ma woda z gotowania ryżu?

Woda z gotowania ryżu, to produkt, który zwykle wylewamy, ale okazuje się, że ta lekko zawiesista ciecz o dość gęstej konsystencji może mieć wiele zastosowań — w kuchni, w pielęgnacji skóry i włosów, w ogrodzie i pielęgnacji roślin domowych, a także jako domowy lek. Woda z gotowania ryżu zawiera składniki odżywcze — mikroelementy i minerały, a także skrobię i inne wartościowe składniki, które możemy wykorzystać, zamiast po prostu wylać ją do zlewu.

Najważniejsze, żeby używać wody z gotowania ryżu bez dodatku soli! Płyn musi być  schłodzony przed ponownym użyciem. Warto jednak pamiętać, że woda z gotowania ryżu powinna być wykorzystana maksymalnie w ciągu 24 godzin, po tym czasie zaczyna tracić właściwości odżywcze. W przypadku zauważenia pleśni lub innego nieprzyjemnego zapachu należy ją wylać.

Jak wykorzystać wodę z gotowania ryżu?

Zgodnie z filozofią “zero waste” warto wykorzystywać ponownie potencjalne odpady. Dlatego przedstawiamy kilka pomysłów na wykorzystanie wody, która została po gotowaniu ryżu.

Woda z gotowania ryżu - warto wykorzystać ją w kuchni i w pielęgnacji roślin oraz skóry
Woda z gotowania ryżu – warto wykorzystać ją w kuchni i w pielęgnacji roślin oraz skóry / Fot. Canva.com

Zastosowanie wody ryżowej w kuchni

Wodę z gotowania ryżu możemy wykorzystać do gotowania innych potraw. Woda z gotowania ryżu może być użyta jako zamiennik wody lub bulionu w innych daniach, takich jak zupy, gulasze, czy risotto, co doda im delikatnego smaku ryżowego. Dzięki zawartości skrobi potrawy z wodą ryżową będą miały gęstszą i bardziej aksamitną konsystencję.

Woda z gotowania ryżu może być wykorzystana do gotowania innych kasz, takich jak kasza gryczana, jęczmienna, orkiszowa, co doda im delikatnego smaku i aromatu ryżu.

Woda z gotowania ryżu może być użyta jako dodatek do herbaty. Dodaje ona delikatnego, słodkawego smaku i ryżowego zapachu naparowi herbacianemu.

Woda z ryżu może być użyta jako alternatywa dla wody z kranu, gdy przepłukujemy warzywa i owoce. Woda ryżowa zawiera skrobię, która pomaga usunąć zanieczyszczenia z powierzchni warzyw i owoców.

Woda z gotowania ryżu w pielęgnacji roślin doniczkowych i ogrodowych

Woda ryżowa zawiera składniki odżywcze, które są korzystne dla roślin. W związku z tym można ją wykorzystać do podlewania kwiatów lub roślin doniczkowych oraz roślin ogrodowych. Można także przelać ją do butelki z atomizerem i spryskać rośliny. Woda ryżowa to naturalny nawóz, który dostarczy roślinom niezbędnych substancji odżywczych.

Sprawdź, jak wykorzystać wodę po gotowaniu jajek

Woda ryżowa — naturalny środek piorący

Woda z gotowania ryżu może być użyta do prania ubrań jako naturalny środek piorący. W tym przypadku należy jednak uważać na ryżowe składniki odżywcze, które mogą wpłynąć na kolor tkanin.

Pielęgnacja skóry i włosów wodą z gotowania ryżu

Woda ryżowa jest bogata w antyoksydanty, które pomagają zwalczać wolne rodniki, powodujące starzenie się skóry. Można ją wykorzystać jako tonik do twarzy lub dodatek do kąpieli. Pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry. Stosowana jako płukanka do włosów, może poprawić ich kondycję, nadając im blask i sprężystość. Może być też stosowana jako odżywka do włosów. Ma właściwości nawilżające, oczyszczające i wzmacniające, co może przyczynić się do poprawy ich kondycji i przyspieszenia wzrostu..

Łagodzi biegunkę, nudności i dodaje energii

Woda po ugotowanym ryżu może być stosowana w łagodzeniu biegunek i nudności. Jest to popularne zastosowanie, które może być szczególnie korzystne dla osób borykających się z problemami żołądkowymi. Ma również zalety energetyczne, co sprawia, że jest dobrym napojem przed wysiłkiem fizycznym, jako zastrzyk węglowodanów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *