Miód manuka - źródło metyloglioksalu

Co to jest metyloglioksal, składnik miodu manuka?

Miód manuka ma unikalne właściwości prozdrowotne, które wynikają z jego wyjątkowego składu. Przede wszystkim zawiera dużo MGO (methylglyoxalu), który decyduje o właściwościach leczniczych miodu manuka. Stężenie MGO w tym miodzie jest od 10 do nawet 50 razy wyższe niż w tradycyjnych produktach pszczelich. Sprawdź, co to jest metyloglioksal.

Co to jest metyloglioksal?

Metyloglioksal (MGO) to organiczny związek chemiczny należący do grupy aldehydów. MGO jest naturalnie obecny w nektarze kwiatów drzewa Manuka, z którego pozyskiwany jest miód manuka.

MGO jest odpowiedzialny za właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne miodu manuka. Badania wykazują, że im wyższa zawartość MGO w miodzie manuka, tym silniejsze jego działanie przeciwko bakteriom i grzybom, w tym przeciwko szczepom opornym na antybiotyki.

Jak działa methylglyoxal?

MGO działa na bakterie poprzez wprowadzenie się do ich błon komórkowych i zaburzenie ich funkcji metabolicznych. Ponadto methylglyoxal może hamować aktywność enzymów bakteryjnych, co prowadzi do zahamowania wzrostu i namnażania się bakterii.

Warto zauważyć, że zawartość MGO w miodzie manuka może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj kwiatów, z których pozyskiwany jest nektar, warunki pogodowe, miejsce uprawy itp. Dlatego też, przed zakupem miodu manuka zaleca się sprawdzenie zawartości MGO na etykiecie produktu i wybór produktu o odpowiedniej zawartości w zależności od zamierzonego celu stosowania.

Sprawdź, co to jest miód manuka? 

Methylglyoxal w miodzie manuka

Certyfikacja miodu manuka opiera się na badaniach zawartości metyloglioksalu (MGO), który odpowiada za jego właściwości antybakteryjne. Istnieją różne systemy certyfikacji miodu manuka, ale najbardziej znany i uznawany na całym świecie jest system UMF (Unique Manuka Factor), który uwzględnia zawartość MGO, a także innych związków bioaktywnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *