Popcorn tea, czyli czyli genmaicha

Co to jest popcorn tea, czyli genmaicha? Poznaj herbatę z prażonym ryżem, królową wśród azjatyckich napojów!

Sezon na rozgrzewające herbaty w pełni. Aromatyczne napary, mimo że kojarzone z Chinami oraz Japonią, cieszą się długą historią również w Wietnamie. To właśnie tam pija się herbatę smoczą, lotosową oraz tę z dodatkiem prażonego ryżu. Genmaicha, zwana także popcorn tea, to niezwykły, azjatycki napar, którego spróbować można także w Polsce. Sprawdź, czym wyróżniają się wietnamskie herbaty i dlaczego dodaje się do nich ryż!

„Pij wino rankiem, a herbatę na obiad”

Herbata obecna jest w życiu Wietnamczyków od przeszło 3000 lat. Krzewy herbaciane na terenie dzisiejszego państwa rosły dziko aż do XIX wieku. Napar przyrządzano wówczas zarówno ze świeżych, jak i suszonych liści. Dziś herbata, obok wietnamskiej kawy, jest bardzo popularnym napojem, chociaż sposób jej przyrządzania różni się w zależności od danego regionu. Na północy kraju preferuje się picie ciepłego naparu, stosując specjalne nakładki na imbryki, by powstrzymać spadek temperatury. Z kolei południowa część kraju rozkochała się w herbacie z lodem, czyli trà đá. W Wietnamie najpopularniejszymi gatunkami herbaty są: czarna, zielona oraz oolongi, zwana także herbatą smoczą ze względu na swój niebieski kolor. 

Pola herbaty w Wietnamie

Jedno z wietnamskich przysłów mówi: Pij wino rankiem, a herbatę na obiad. Wietnamczycy herbatą rozpoczynają każdy posiłek. Składa się ją jako ofiarę na ołtarzach przodków, częstuje gości podczas ważnych uroczystości i spotkań. Stara tradycja wietnamska mówi, że napar powinien być przygotowany z wody deszczowej albo z kropel rosy zebranych z kwiatów lotosu przed wschodem słońca. Obecnie spożywanie herbaty w Wietnamie czerpie z chińskich i japońskich tradycji, nabierając przy tym wymiaru rytualnego. Wietnamską sztukę parzenia herbaty doskonale oddaje popularność herbaty lotosowej, czyli aromatycznego naparu podawanego prosto z wnętrza kwiatu. Napar ten miesza się z pyłkiem kwiatowym lotosu, a później podgrzewa się na parze kilkukrotnie, by osiągnąć najlepszy aromat.

Co to jest popcorn tea, czyli genmaicha? 

W Wietnamie spożywa się także azjatycką herbatę z dodatkiem prażonego ryżu, która przywędrowała także do… Polski! Genmaicha to pochodzący z Chin napar z zielonej herbaty o złoto-zielonym odcieniu, charakteryzujący się oryginalnym, orzechowym posmakiem. Przez wielu nazywana jest także popcorn tea, przez dodatek prażonego ryżu, który pod wpływem wysokiej temperatury nierzadko pęka, dając efekt podobny do popcornu. Uważa się, że początkowo prażony ryż dodawany był do herbaty jako wypełniacz, który pozwalał przygotowywać zieloną herbatę mniejszym kosztem. Z czasem genmaicha zaczęła interesować także bardziej zamożne osoby przez wzgląd na swój oryginalny smak i wygląd.

Genmaicha zawiera nuty orzechowe lub karmelowe. Odpowiednik smak herbaty uzyskuje się poprzez parzenie dwie minuty w temperaturze 90°C. Woda powinna być świeża i przefiltrowana. Popcorn tea można parzyć nawet do trzech razy, za każdym razem odkrywając nowe nuty smakowe.

Gdzie spróbować popcorn tea?

W Polsce można skosztować jej w wielu restauracjach serwujących kuchnię azjatycką, w tym w warszawskiej restauracji Wi-Taj, specjalizującej się w kuchni wietnamskiej i tajskiej.

Nasi goście doceniają autentyczne smaki Wietnamu, których raczej nie spotyka się w tradycyjnej kuchni polskiej. Jednym z nich jest właśnie herbata z prażonym ryżem. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych szefów kuchni mamy pewność, że goście mogą skosztować naparu przygotowanego na bazie oryginalnych azjatyckich składników i według tamtejszej sztuki parzenia – mówi Linh Ziółkowska, managerka restauracji Wi-Taj.

Czy herbata z prażonym ryżem jest zdrowa?

Herbata z prażonym ryżem ceniona jest nie tylko ze względu na swój smak, ale także walory prozdrowotne. Genmaicha zawiera m.in. witaminy B i F, korzystnie wpływa na krążenie i wspomaga organizm w obliczu stresu oraz zmęczenia. 

Źródło: Informacja prasowa

Restauracja Wi-Taj oferuje dania kuchni wietnamskiej i tajskiej, opierające się na autentycznych azjatyckich smakach. Szef Kuchni przyjechał do Warszawy prosto z Hanoi, specjalnie na kontrakt w Wi-Taj. W menu restauracji znajdują się zarówno tradycyjne dania, takie jak Pad Thai, jak i autorskie wizje Szefa Kuchni. To wyjątkowe miejsce na kulinarnej mapie Warszawy mieści się przy Placu Konstytucji 4. www.wi-taj.pl / facebook.com/wi.taj.warszawa / instagram.com/witaj_restauracja 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *