Zamknięte okno drewniane z pięknym widokiem

Co warto wiedzieć o oknach drewnianych przed ich zakupem?

Okna drewniane są jednymi z najstarszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Gotowe, wykończone okna drewniane zapewniają trwałość i wytrzymałość — i są szeroko stosowane w domach jednorodzinnych, mieszkaniach i innych budynkach. Obecnie aluminium i PVC są jeszcze bardziej rozpowszechnione w budownictwie, ale okna drewniane nadal są chętnie wybieraną opcją. Sprawdźmy, co powinieneś wiedzieć przed zakupem okien drewnianych.

Grube okna drewniane ważą więcej i są trwalsze

Okna drewniane są dostępne w różnych grubościach. Okna wykonane z grubszych płyt są droższe i trwalsze. Grube okna drewniane są odpowiednie do zastosowań zewnętrznych, w tym na zewnątrz wystawione na działanie wysokich temperatur i słońca. Im grubsza warstwa drewna, tym mniejsze ryzyko schnięcia, a także mniejsze ryzyko, że okna będą kurczyć się lub powiększać w ciągu roku w wyniku stałych temperatur. Grube okna drewniane ważą więcej od cienkich okien drewnianych, co wymaga wytrzymałych szyn i mocnych szprosów.

Decydując się na grubość okna, powinieneś kierować się funkcjonalnością i wytrzymałością, zamiast ceną. Chociaż w pewnych rodzajach okien drewnianych występuje duża różnorodność cen, należy pamiętać, że końcowy koszt często decyduje o jakości tych okien. Okna drewniane są trwałe, a grube okna drewniane będą odporne na uszkodzenia przez długie lata. Upewnij się, że zgadzasz się z grubością okna, ponieważ to może decydować o trwałości okien.

Okna drewniane znajdziesz na: https://parkan.com.pl/oferta/okna-drewniane

Zużyte okna drewniane potrzebują odnowy

Dobrze wykonane okna drewniane świetnie się sprawdzają. Nie będą sztywne ani grube tak jak te wykonane z aluminium czy PVC, ale są na pewno wytrzymałe. Jednak, gdy okna drewniane starzeją się, mogą wymagać odnowienia. Szczególnie w przypadku okien, które są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, na przykład deszcz i słońce, ponieważ ogranicza to jakość drewna.

Kiedy okna te są narażone na wilgoć, należy pamiętać, aby sprawdzić je dwa razy do roku i naprawiać usterki tak szybko, jak tylko się da. To zapobiegnie wilgotnemu drewnu i może znacznie wydłużyć żywotność okien. Wilgotne okna są bardziej podatne na uszkodzenia i mogą rozpadać się, jeśli nie będą szybko odnowione. Odpowiednia konserwacja okien drewnianych jest bardzo ważna, a stosowanie odpowiednich impregnatów pozwala zachować je w doskonałym stanie.

Zalety okien drewnianych

Okna drewniane mogą wydawać się drogie, ale obecnie są dostępne w wielu rozmiarach i stylach — co sprawia, że mamy szeroką gamę wyboru. Oczywiście, można je zdobić — na przykład przez malowanie i dekorowanie okien innymi elementami. Okna drewniane są bardzo trwałe, dzięki czemu zapobiegają napływowi zimna, ponieważ wysoce izolują powietrze i wodę. Przez to okna drewniane są optymalną opcją do utrzymania stałej temperatury domu.

Okna drewniane wykonane z wysokiej jakości drewna zapewniają odporność na wilgoć i pochłanianie ciepła. Ponieważ drewno jest doskonale izolowane cieplnie i nie nagrzewa się ani nie traci ciepła. W ten sposób okna drewniane mogą wyeliminować straty ciepła, dzięki czemu oszczędzasz na rachunkach za ogrzewanie. Co więcej, okna drewniane mogą nadać Twojemu domowi niepowtarzalny styl, o ile są starannie i odpowiednio zamontowane.

Okna drewniane są trwałe i doskonale izolują powietrze i wodę, dzięki czemu są optymalną opcją dla domu jednorodzinnego. Mogą być droższe od okien z aluminium lub PVC, ale ich wytrzymałość, design i gwarancja długowieczności czynią je doskonałym wyborem. Przed zakupem okien drewnianych należy porównać grubości okna, jakość drewna i sprawdzić, czy są one dostosowane do klimatyzacji. Pamiętaj, że odpowiednia konserwacja okien drewnianych jest niezbędna, aby zminimalizować uszkodzenia i zachować je w doskonałym stanie.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *