Drewniane okna wymagaja pielęgnacji i konserwacji

Jak dbać o okna drewniane. Poradnik

Regularna pielęgnacja i konserwacja okien drewnianych z pewnością przedłuży czas ich użytkowania, a przede wszystkim ochroni ramy przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. wilgoci i innych czynników zewnętrznych. Przy zabiegach konserwacyjnych trzeba także pamiętać o wszystkich mechanizmach i okuciach, które zagwarantują bezawaryjne działanie okien. Sprawdź, jak dbać o okna drewniane.   

Jak dbać o okna drewniane?

Regularna konserwacja okien drewnianych to podstawa. Drewno jest materiałem naturalnym, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji, najlepiej  przy pomocy specjalistycznych środków. Nowoczesne okna drewniane zostały odpowiednio przygotowane i zabezpieczone w czasie produkcji, jednak w trakcie eksploatacji powłoki impregnujące mogą ulec uszkodzeniu. W takiej sytuacji konieczna jest renowacja ramy. Należy usunąć stare powłoki, a następnie pokryć drewniane powierzchnie nową warstwą preparatu zabezpieczającego drewno przed uszkodzeniem i zawilgoceniem.

Jak często konserwować okna drewniane

Producenci zalecają serwisowanie okien drewnianych dwa razy w roku: przed sezonem grzewczym i po zimie. Konserwacja powinna obejmować stolarkę oraz wszystkie ruchome części okna, np. ościeżnice, uszczelki, zawiasy, klamki, zasuwnice itd.

Czym zaimpregnować ramy okna z drewna?

Jednym z zabiegów w pielęgnacji okien drewnianych jest impregnacja. Regularne stosowanie impregnacji do drewna chroni ramy przed grzybami, owadami i wpływami zewnętrznymi, takimi jak wahania temperatury i wilgoć. Do impregnacji najlepiej stosować preparat gwarantujący ochronę przed promieniowaniem UV, algami i grzybami oraz odporność na zabrudzenia. Do wyboru są różne kolory impregnatów. Najbardziej uniwersalna i najbezpieczniejsza wersja jest bezbarwna – uwydatnia naturalny kolor drewna bez zmiany jego koloru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *