Białe shuttersy - idealna osłona okien i drzwi balkonowych

Shuttersy – pomysł na piękną i stylową aranżację okna

Okna oraz ich aranżacja mają ogromny wpływ na wygląd całego wnętrza – kuchni, salonu, łazienki lub sypialni. Odpowiednio wystylizowane okna podkreślają styl wnętrza, dodają mu uroku, domowego ciepła lub elegancji. Okna możemy ozdobić za pomocą firanek, zasłon, rolet, żaluzji lub… shuttersów! Okiennice wewnętrzne to pomysł na piękną i stylową aranżację okna, drzwi tarasowych lub przeszklonej werandy. Sprawdź, jak funkcjonalne są shuttersy!

Shuttersy – jak działają okiennice wewnętrzne

Shuttersy, szatersy, plantation shutters to okiennice wewnętrzne popularne w krajach o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. Okazuje się, że shuttersy doskonale sprawdzają się także w miejscach o chłodniejszym klimacie. Okiennica złożona jest z ruchomych listew, które można ustawić w różnych pozycjach, dzięki czemu pozwalają regulować ilość wpuszczanego do wnętrza światła. Działają podobnie jak żaluzje, różnią się jednak sposobem sterowania listewkami. W żaluzjach do ustawiania pozycji lameli używane są sznurki, w przypadku shuttersów są to drążki sterujące.

Shuttersy – pomysł na piękny i stylowy wystrój okna

Do jakiego wystroju okna pasują shuttersy? Jak się okazuje, takie okiennice sprawdzą się tylko we wnętrzach kolonialnych, gdzie są naturalnym elementem aranżacji. Podobnie sytuacja wygląda w kuchniach lub sypialniach w stylu rustykalnym – tu drewniane shuttersy pięknie dopełnią aranżację okien lub drzwi balkonowych. Okiennice z ruchomymi listwami dobrze będą współgrały także w stylizacjach w stylu minimalistycznym – szczególnie na niewielkich przestrzeniach warto postawić na wyszukane dodatki i dopracowane detale. Okiennice wewnętrzne z drewna idealnie wpisują się w filozofię wnętrz naturalistycznych, gdzie drewno lub inne naturalne materiały (np. kamień czy rattan) są tak zwanym “must have”. 

Czy warto zainwestować w shuttersy?

W Polsce szatersy to stosunkowo nowe rozwiązanie, choć są polecane przez znanych specjalistów od urządzania wnętrz jak Dorota Szelągowska i Krzysztof Mikuś. Okiennice w ruchomych listew pochodzą z tropików, gdzie konieczna jest ochrona przed słońcem i upałem. Shuttersy nie tylko stanowią element dekoracyjny, ale także są bardzo użyteczne. Okiennice wewnętrzne pozwalają na swobodną zmianę naświetlenia pomieszczenia, chronią przed upałem, zewnętrznym hałasem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Dodatkowo są bardzo trwałe – shuttersy dobrej jakości, odpowiednio konserwowane zachowują piękno i funkcjonalność nawet przez ćwierć wieku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *