Mycie szyb w domu, najlepiej w wykorzystaniem domowego płynu do mycia okien

Jak zrobić domowy płyn do mycia okien?

Regularne mycie okien to jeden z elementów konserwacji okien,ale także czynność dzięki której szyby wyglądają na zadbane. Czyste okna to wizytówka naszego domu lub mieszkania. Do mycia okien warto zastosować odpowiednie środki, które zapewnią usunięcie brudu i nadadzą szybom połysk. Jednak nie zawsze musimy używać sklepowej chemii, aby zadbać o czystość szyb. Poradzimy, jak zrobić domowy płyn do mycia okien. Do przygotowania ekologicznego płynu do mycia szyb wykorzystamy składniki dostępne w każdej kuchni!    

Jak myć szyby bez sklepowych detergentów?

Chemia gospodarcza jest dzisiaj wszechobecna i dostępna w każdym sklepie. Ale czy używanie jej jest naprawdę niezbędne do zapewnienia czystości w naszych mieszkaniach? Wiele osób rezygnuje z użycia sklepowych detergentów i decyduje się na wykorzystanie środków, przygotowanych ze składników dostępnych w każdej kuchni.  

Jak zrobić domowy płyn do mycia okien

Do przygotowanie naszego domowego płynu do mycia okien wykorzystamy naturalne produkty, które znajdziemy prawie w każdej kuchni. Są to przede wszystkim ocet, kwasek cytrynowy lub sok z cytryny, soda oczyszczona oraz wysokoprocentowy alkohol etylowy (przede wszystkim spirytus salicylowy). Jak się okazuje, wykorzystując tylko te podstawowe produkty, możemy przygotować płyn do mycia szyb, którym idealnie wyczyścimy okna – bez smug i zacieków.

 Przepisy na ekologiczny płyn do mycia okien z octem

Ocet to składniki, który przede wszystkim skutecznie usuwa tłusty brud, a także doskonale nabłyszcza szyby. Niestety ma charakterystyczny, ostry zapach, który może przeszkadzać niektórym osobom. Z wykorzystaniem octu możemy przygotować dwie wersje płynu do mycia okien. 

  1. Do przygotowania płynu bierzemy 100 ml wody i 100 ml octu. Składniki mieszamy, wlewamy do butelki ze spryskiwaczem i myjemy okna.
  2. Mieszamy 100 ml spirytusu salicylowego, 100 ml wody i 1 łyżeczkę octu. W tym przepisie za odtłuszczenie szyb odpowiada alkohol.

Przepis na płyn do mycia szyb bez octu

Dla osób, którym przeszkadza specyficzny zapach octu alternatywą będzie sok z cytryny lub kwasek cytrynowy. Naturalny kwas cytrynowy skutecznie również usuwa brud, a dodatkowo pozostawia przyjemny aromat. 

Wymyte szyby dokładnie wycieramy, a następnie polerujemy delikatną tkaniną –  irchą lub miękką bawełną, ręcznikiem papierowym albo gazetami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *