Gloksynia w czasie przekwitania

Co zrobić z gloksynią po przekwitnięciu?

Gloksynia, czyli syningia to roślina doniczkowa, która po okresie kwitnienia naturalnie przechodzi w stan spoczynku. Jak dbać o gloksynię, gdy przekwitnie? Co zrobić, aby roślina ponownie pokryła się kwiatami w kolejnym sezonie wegetacyjnym?

Gloksynia w domu

Gloksynia, nazywana też syningią to pięknie kwitnąca roślina doniczkowa, wymagająca jednak odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu będzie pięknie kwitła nawet przez kilka sezonów. Gloksynia lubi jasne, ale rozproszone światło, bez bezpośredniej ekspozycji na słońce. Nie lubi przelania w czasie podlewania, ale powietrze w pomieszczeniu powinno być lekko wilgotne. Roślina nie lubi chłodu, ani upałów i najlepiej czuje się w temperaturze ok. 18-22 stopni Celsjusza.

Sprawdź, jak dbać o gloksynię

Co zrobić kiedy gloksynia przekwitnie?

Po przekwitnięciu gloksynię wprowadzamy w stan spoczynku. Dzięki temu w kolejnym sezonie roślina wypuści nowe liście, pędy i ponownie zakwitnie. 

Sprawdź, jak dbać o kalię doniczkową po przekwitnięciu

Jak dbać o gloksynię po przekwitnięciu i wprowadzić ją w stan spoczynku?

Kiedy gloksynia przekwitnie, stopniowo ograniczamy podlewanie, aż liście zaczną żółknąć i opadać. Podłoże powinno przeschnąć pomiędzy kolejnymi podlaniami. W tym czasie przestajemy też nawozić roślinę. Usuwamy zaschnięte kwiaty i stopniowo odrywamy też żółknące liście. 

Doniczkę z gloksynią przenosimy do chłodnego pieszczenia, gdzie temperatura wynosi ok. 15 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu powinno być jasno, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. 

Gloksynia powinna pozostać w doniczce przez cały okres spoczynku. Musimy ją sporadycznie podlewać, aby bulwy nie zaschły całkowicie. Na wiosnę, gdy zaczną pojawiać się nowe pędy, możemy wznowić regularne podlewanie i nawożenie – nawozimy roślinę co 2 tygodnie rozcieńczonym nawozem. Wiosną oczyszczone bulwy możemy posadzić świeżego podłoża

Młode gloksynie, które zaczynają kwitnąć po okresie spoczynku
Młode gloksynie, które zaczynają kwitnąć po okresie spoczynku / Fot. Canva.com

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, gloksynia powinna zakwitnąć ponownie w następnym sezonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *