Gloksynia (Sinningia speciosa), sininga okazała, gloksynia doniczkowa

Gloksynia, czyli syningia. Jak dbać o gloksynię, aby cieszyć się jej oszałamiającymi kwiatami?

Gloksynie (Sinningia) to rośliny łatwe w pielęgnacji, które stanowią piękny dodatek do każdego domu. Przy odpowiedniej pielęgnacji te egzotyczne piękności mogą kwitnąć nawet przez kilka miesięcy. Sprawdź, jak dbać o gloksynię, aby na długo cieszyć się jej oszałamiającymi kwiatami.

Gloksynia, sininga (Sinningia speciosa)

Niemal wszyscy znają tę piękną roślinę pod nieprawidłową nazwą Gloxinia. Prawidłowa nazwa gatunkowa brzmi Sinningia speciosa hybrida – syningia okazała. Pochodzi z Brazylii i należy do rodziny Gesneriaceae, obejmującej ok. 20 gatunków. Rośliny gatunku wyjściowego mają kwiaty zwisające, o barwie fioletowej, kształtem przypominające kwiaty naparstnicy. 

Nazwa Gloxinia została nadana tej roślinie na cześć francuskiego botanika i pisarza Benjamina Petera Gloxina, który żył w końcu XVIII wieku. Nazwa rodzajowa pochodzi od nazwiska głównego ogrodnika Uniwersytetu w Bonn – Wilhelma Sinninga. Żył on w połowie XIX stulecia i był związany z pracami nad hybrydyzacją i selekcją tej rośliny, w wyniku czego syningia jest jedną z najładniejszych roślin o ozdobnych kwiatach.

Sprawdź: jak dbać o kalię doniczkową po przekwitnięciu

Skąd pochodzi gloksynia i jak wygląda?

Gloksynia, nazywana też syningią okazałą, to roślina pochodząca z tropikalnych lasów Brazylii. W Polsce gloksynie uprawiamy jako rośliny doniczkowe. Gloksynia charakteryzuje się dużymi, aksamitnymi kwiatami o kształcie kielicha, które mogą mieć różne kolory, od czerwonego i fioletowego, po różowy i biały. Kwitnie od maja do września.

Współczesne mieszańce mają kwiaty wzniesione, na krótkich szypułkach, kształtu dzwonkowatego, w jaskrawych barwach: czerwonej, różowej, fiołkoworóżowej i białej. Niektóre odmiany mają kwiatostany biało obrzeżone i pofalowane. Liście są duże, płaskie, aksamitnie owłosione.

Kwitnące gloksynie
Kwitnące gloksynie / Fot. Canva.com

Jak dbać o gloksynie w domu?

Gloksynie są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, ale wymagają nieco zachodu, aby cieszyć nas pięknymi kwiatami. Sinningie kwitną zwykle od wiosny do jesieni. Po przekwitnięciu wymagają okresu spoczynku. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą kwitnąć przez kilka miesięcy.

Gloksynie preferują jasne, pośrednie światło i ciepłe, wilgotne powietrze. Nie mogą być narażona na bezpośrednie światłom słoneczne, ponieważ może ono poparzyć liście roślin. Wymagają regularnego podlewania, ale nie możemy też ich przelewać, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni. W sezonie wegetacyjnym nawozimy je co kilka tygodni zrównoważonym nawozem płynnym.

Jak rozmnażać gloksynie?

Gloksynie można rozmnażać przez podział bulw lub przez sadzonki liściowe. Podział jest najłatwiejszą metodą rozmnażania tych roślin. Przeprowadzamy go wiosną, kiedy rośliny zaczynają wychodzić z okresu spoczynku. Aby podzielić bulwę gloksynii, wystarczy ją przekroić na dwie lub trzy części, każdą z kilkoma korzeniami i liśćmi. Kawałki bulw sadzimy w oddzielnych doniczkach ze świeżą mieszanką ziemi do kwiatów i utrzymujemy je w cieple i wilgoci, aż się ukorzenią.

Sadzonki liści to kolejny łatwy sposób rozmnażania gloksynii. Wybieramy zdrowy liść u podstawy rośliny i odcinamy go ostrym nożem lub żyletką. Sadzonkę od razu umieszczamy w doniczce z wilgotną mieszanką ziemi do kwiatów i czekamy, aż się ukorzeni się i zacznie wytwarzać nowe liście. 

Młode okazy gloksynii, które dopiero rozpoczynają kwitnienie
Młode okazy gloksynii, które dopiero rozpoczynają kwitnienie / Fot. Canva.com

Częste problemy

Gloksynie są podatne na kilka typowych problemów, w tym:

  • Gnicie korzeni. Jest to spowodowane nadmiernym podlewaniem.
  • Choroby grzybicze. Można im zapobiegać, utrzymując roślinę w dobrze wentylowanych warunkach i unikając przelania.
  • Szkodniki. Gloksynie mogą być atakowane przez różne szkodniki, w tym mszyce, wełnowce i przędziorki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *