Jak zadbać o hiacynty po przekwitnięciu, aby zakwitły ponownie?

Co zrobić z przekwitniętymi hiacyntami? Sadzenie cebul hiacyntów z doniczki

Hiacynty w doniczkach to jedna z naszych ulubionych naturalnych dekoracji, którą wykorzystujemy do ozdobienia mieszkań i biur o zimy, aż do pierwszych dni wiosny. Jednak kiedy hiacynty przekwitną, często wyrzucamy cebulki roślin. To duży błąd, ponieważ cebulki hiacyntów z powodzeniem możemy posadzić w ogrodzie! Sprawdź, co zrobić z przekwitniętymi hiacyntami z doniczki i jak posadzić je w gruncie, aby wiosną zakwitły ponownie.

Co zrobić z przekwitniętymi hiacyntami z doniczki?

Hiacynty w doniczce to niezwykle efektowne rośliny, które zachwycają nas pachnącymi kwiatami od końca zimy, aż do wiosny. Niestety po przekwitnięciu wiele osób po prostu wyrzuca cebule hiacyntów, a przecież można je odpowiednio pielęgnować i posadzić  ogrodzie lub na rabacie przed blokiem. Za rok będziemy cieszyć pięknymi kwiatami przed oknami. Oto kilka wskazówek, jak zadbać o hiacynty w doniczkach po przekwitnięciu i przygotować cebule do posadzenia w gruncie.

Sprawdź, czy hiacynty są trujące dla kota

Przygotowanie cebulek hiacyntów do posadzenia

Cebulki hiacyntów z doniczki  nie muszą być suszone przed ponownym posadzeniem. Dlatego, kiedy kwiaty hiacyntów przekwitną, należy jedynie usunąć kwiatostany i pozwolić, aby liście naturalnie zmarniały. Roślinę umiarkowanie podlewamy, aby mogła gromadzić substancje odżywcze w cebuli. Pożółknięte liście są sygnałem, że cebulka zgromadziła wystarczająco dużo energii na kolejny sezon wegetacyjny. Wtedy cebulki hiacyntów wyciągamy z doniczki, oczyszczamy je z ziemi i resztek liści, a następnie po prostu sadzimy na słonecznej rabacie w ogrodzie. Na wiosnę rośliny rozkwitną i będą wspaniałą dekoracją kwiatowej grządki, oczarowując wyglądem i zapachem.  

Oczyszczanie cebuli hiacynta
Oczyszczanie cebuli hiacynta / Fot. Canva.com

Czy cebulki hiacyntów z doniczki trzeba suszyć przed posadzeniem?

Przez wiele lat ogrodnicy radzili, aby cebulki hiacyntów z doniczki przed posadzeniem do ogrodu odpowiednio wysuszyć i przygotować do kolejnego sezonu wegetacyjnego. Suszenie to nie było takie proste i często cebuli nie nadawały się do sadzenia jesienią.

Na szczęście okazuje się, że suszenie cebulek hiacyntów nie jest konieczne, aby posadzić rośliny w ogrodzie i wiosną cieszyć się ich cudownymi kwiatami. 

Sprawdź, co zrobić z prymulką po przekwitnięciu?

Jak sadzić cebulki hiacyntów w ogrodzie?

Według poradników ogrodniczych najlepszą porą na sadzenie cebulek hiacyntów w gruncie jest druga połowa września, ale możemy posadzić je także wiosną (po przekwitnięciu w doniczce). Wtedy cebulki zdążą się dobrze ukorzenić przed zimą, a wiosną rośliny zakwitną z pełną mocą.

Przed posadzeniem hiacyntów w ogrodzie warto odpowiednio przygotować ziemię i wybrać odpowiednie miejsce dla naszych roślin. Hiacynty lubią stanowiska słoneczne i mniej wilgotne. Ziemia pod hiacynty przede wszystkim powinna być dobrze przekopana i oczyszczona z chwastów. Rośliny najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej glebie.

Hiacynt z doniczki posadzony w gruncie
Hiacynt z doniczki posadzony w gruncie / Fot. Canva.com, Poradzimy24.pl

Sadzenie hiacyntów w gruncie

W przygotowanym podłożu wykopujemy dołki o głębokości 2-3 razy większej niż wysokość cebulki. Między dołkami musimy zachować odpowiedni odstęp – ok. 10 do 15 cm w zależności od ich rozmiarów. Do dołków wsadzamy cebulki piętką do dołu. Po posadzeniu cebulki przykrywamy ziemią i delikatnie ją dociskamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *