Jak pędzić cebule hiacyntów, żeby zakwitły na Boże Narodzenie

Hiacynty to najpopularniejsze rośliny cebulowe uprawiane w doniczkach. Sadzenie cebul w domu trzeba tak zaplanować, aby kwiaty pojawiła pojawiały się od Bożego Narodzenia do wiosny i zdobiły nasze mieszkania zimą. Jak pędzić cebule hiacyntów, żeby zakwitły na Boże Narodzenie?

Hiacynty w doniczkach

Jak pędzić cebule hiacyntów

Pędzenie cebul w doniczkach nie jest wielką sztuką, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad. Aby osiągnąć najwcześniejszy termin kwitnienia kupuje się preparowane cebulę w już sierpniu. Preparowanie polega na trzymaniu cebulek najpierw w wysokiej temperaturze, a potem w niskiej – tak aby upozorować przyjście lata, potem część zimy i w ten sposób pobudzić je do kwitnienia.

Aby hiacynty kwitły w lutym wystarczy posadzić je w październiku. Cebulki sadzi się tak, aby tylko wierzchołki wystawały nad powierzchnię ziemi i przez 2 miesiące pozostawia się je w ciemności. Potem stopniowo wystawia się je w coraz jaśniejsze i cieplejsze miejsca i intensywniej podlewać. Warto na każdej doniczce napisać datę sadzenie, aby wiedzieć w jakiej kolejności je przenosić.

Po przekwitnięciu trzeba usunąć kwiatostany, pozostawić w chłodnym miejscu i nie podlewać. Gdy cebule przeschną można posadzić je w ogrodzie. Zakwitną ponownie za rok lub dopiero za 2 lata.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.