Hiacynty to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów, które często goszczą w naszych domach i ogrodach. Czy jednak możemy spokojnie je sadzić na rabatach lub dekorować nimi pomieszczenia, gdy mieszka z nami kot? Sprawdź, czy hiacynty są bezpieczne dla kota, czy jednak mogą mu zaszkodzić?
Spis treści
Czy hiacynty są trujące dla kotów?
Niestety, hiacynty są trujące dla kota. Okazuje się, że nawet intensywny zapach hiacyntów może szkodzić naszym pupilom! Każda część rośliny może wywołać u kota podrażnienie — od cebulki, która jest najbardziej trująca, po łodygę, kwiaty i liście. Pojedyncze skubnięcie liścia prawdopodobnie nie oznacza poważnych konsekwencji zdrowotnych dla kota, ale jeśli kot zje dużą ilość hiacynta lub jeśli zje cebulkę, będzie potrzebować pomocy weterynarza.
Dlaczego hiacynty są trujące dla kotów?
Hiacynty, podobnie jak tulipany, zawierają alkaloidy i związki glikozydowe, które są trujące dla kotów i ludzi. Toksyczny glikozyd występujący w hiacyntach powoduje reakcje alergiczne. Ponieważ ludzie zazwyczaj nie jedzą hiacyntów, nasze reakcje ograniczają się do podrażnienia skóry. Najwięcej trujących związków znajduje się w cebulkach, dlatego należy szczególnie uważać, żeby zwierzęta nie bawiły się, ani nie jadłu cebul hiacyntów.
Sprawdź, czy wrzosy są trujące dla kota
Oznaki i objawy zatrucia hiacyntami u kotów
W zależności od spożytej ilości związki toksyczne zawarte w hiacyntach powodują podrażnienie tkanek wewnętrznych. Oto objawy zatrucia hiacyntami u kotów:
- podrażnienie błon śluzowych pyszczka i języka,
- ślinotok,
- wymioty,
- biegunka,
- trudności w oddychaniu,
- drżenie mięśni lub drgawki,
- szybkie tętno.
Jak postępować z kotem w przypadku zatrucia hiacyntem?
Przede wszystkim musimy usunąć resztki rośliny z pyszczka zwierzęcia. Możemy także próbować wymioty u kota oraz podać węgiel aktywny — aby związać szkodliwe substancje. Najlepszym rozwiązaniem jest szybka wizyta u weterynarza.
Sprawdź, czy żonkile są trujące dla kotów