Był taki czas, że pieczarki uważano za zupełnie bezwartościowe pod względem odżywczym, jednak najnowsze badania naukowe zmieniają podejście do tych grzybów. Niektórzy podchodzą bardzo nieufnie do wszelkich grzybów, gdyż wiele z nich ma właściwości trujące, a rozróżnianie poszczególnych gatunków nie jest łatwym zadaniem. Co warto wiedzieć o grzybach? Czy warto je włączyć do swojej codziennej diety?
Spis treści
Pieczarki – hodowla oraz właściwości odżywcze
Pieczarki to grzyby uprawne, które cieszą się największą popularnością na świecie. Naukowcy przebadali je pod względem wartości odżywczych i okazało się, że zawierają one w sobie witaminy z grupy B, liczne związki bioaktywne, w tym lektyny i tyrozynazy, a ponadto posiadają właściwości antybakteryjne, odpornościowe oraz genoprotekcyjne. Kolejną zaletą pieczarek jest ich niskokaloryczność, gdyż w znacznej mierze (90-95%) składają się z wody, co tłumaczy, dlaczego tak drastycznie zmniejsza się ich objętość podczas smażenia bądź gotowania.
Jeśli chodzi o to, gdzie rosną pieczarki, to oczywiście można je znaleźć rosnące dziko, jak inne grzyby, jednak te, które kupujemy w sklepach, pochodzą ze specjalnych upraw. Pieczarkarnie hodują te grzyby na skalę masową, wykorzystując do tego celu specjalnie przygotowane hale. Co ciekawe, pieczarki możesz uprawiać we własnym ogrodzie, o czym szerzej pisze blog zdroweporady.pl. Najlepiej nadają się do tego zacienione miejsca, w których panuje w miarę stała temperatura, a więc piwnice lub budynki gospodarcze. Niektórzy jednak z powodzeniem hodują własne pieczarki na balkonach.
Czy grzyby są zdrowe?
Specjaliści zajmujący się grzybami zwracają uwagę na to, że są one marginalizowane, podczas gdy mają w sobie wiele cennych składników odżywczych. Poza tymi, które wymieniliśmy w poprzednim akapicie, opisując pieczarki, większość grzybów zawiera także witaminę C i E oraz witaminę D, która jest praktycznie niespotykana w innych pokarmach roślinnych. Ponadto grzyby dostarczają naszemu organizmowi potasu, wapnia, magnezu, miedzi, żelaza, selenu i cynku. Przeprowadzono nawet badania, które wykazały, że spożywanie grzybów co najmniej 3 razy w tygodniu może obniżyć ryzyko występowania raka prostaty, jednak trzeba zaznaczyć, że badanie to miało miejsce w Japonii, gdzie spożywane są inne rodzaje grzybów niż te występujące w Europie.
Jak przyrządzić pieczarki?
Pieczarki można przyrządzać na wiele sposobów, a nawet jeść je na surowo, o czym wie niewiele osób. W tradycyjnej polskiej kuchni są one częstym dodatkiem do sosów i mięs, aktualnie coraz częściej wykorzystuje się je także jako składnik sałatek. Dużą popularnością cieszą się zupy pieczarkowe, a także przetwory z tymi grzybami w roli głównej. Poza tym pieczarki wspaniale podkreślają smak gulaszów, świetnie nadają się także do różnego rodzaju farszów np. z kiszoną kapustą. Wielbiciele dań z makaronu również mogą wykorzystać pieczarki do przygotowania aromatycznego sosu.
Źródło: Artykuł sponsorowany