Pierogi z grzybami. Jakie grzyby będą najlepsze?

Jakie grzyby na pierogi? Nie tylko suszone borowiki…

Pierogi z grzybami to prawdziwy przysmak. W naszej tradycyjnej kuchni do nadziewania pierogów najczęściej wykorzystujemy farsz z grzybów suszonych. Okazuje się, że do pierogów możemy używać także innych rodzajów grzybów. Sprawdź, jakie grzyby możemy wykorzystać do przygotowania uwielbianych pierogów!

Pierogi z grzybami – klasyka kuchni polskiej

Pierogi z grzybami to tradycyjne i bardzo popularne danie kuchni polskiej, które obowiązkowo serwowane jest na Wigilię. Wigilijne pierogi robimy przede wszystkim z grzybami suszonymi lub z pieczarkami. Jednak pierogi możemy przyrządzić z różnych rodzajów grzybów, zarówno świeżych, jak i suszonych. Tym bardziej że inspiracji dostarczają nam dania kuchni europejskiej i nie tylko. Przy wyborze grzybów warto pamiętać, że do pierogów najlepiej nadają się grzyby o mocnym, wyrazistym smaku.

Jakie grzyby do tradycyjnych pierogów z grzybami?

Farsz grzybowy do polskich pierogów w wersji tradycyjnej robimy z suszonych grzybów. Takie grzyby są podstawą nadzienia do wigilijnych uszek i wigilijnych pierogów z grzybami lub kapustą i grzybami. Do przygotowania farszu grzybowego najlepsze będą suszone prawdziwki lub inne borowiki, podgrzybki i koźlarze. Grzyby suszone są często stosowane w tradycyjnych polskich przepisach na pierogi, ponieważ nadają im intensywny aromat i smak. Przed przygotowaniem farszu suszone grzyby musimy namoczyć, ugotować, zmielić lub posiekać i odpowiednio doprawić. 

Sprawdź, jak suszyć grzyby

Pierogi z pieczarkami

Pieczarki również często wykorzystywane są do przygotowania pierogów. Pieczarki to grzyby łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Są również bardzo uniwersalne i można je wykorzystać do przygotowania wielu różnych farszów do pierogów. Nadzienie składa się zwykle ze smażonych grzybów, cebuli i przypraw, ale może zawierać również inne składniki, takie jak ser, śmietana lub bułka tarta. Ważne, żeby pierogi z pieczarkami dobrze przyprawić, ponieważ te grzyby nie mają tak intensywnego smaku lub np. suszone borowiki.

Świeże grzyby na pierogi? Tak!

Pierogi możemy też przygotować ze świeżymi grzybami (innymi niż pieczarki). Przede wszystkim możemy wykorzystać leśne grzyby – borowiki, podgrzybki, maślaki, kurki, rydze lub inne grzyby świeże, takie jak boczniaki, kanie czy azjatyckie grzyby shiitake. Podobnie jak w przypadku pieczarek, grzyby najpierw kroimy, następnie podsmażamy, a następnie przygotowujemy nadzienie, które odpowiednio przyprawiamy. Ważne! Do pierogów możemy także wykorzystać grzyby mrożone – będą jak świeże!

Świeże smażone grzyby przygotowane jako nadzienie do pierogów
Świeże smażone grzyby przygotowane jako nadzienie do pierogów / Fot. Canva.com

Jak doprawiać grzyby do pierogów?

Oprócz grzybów, do farszu do pierogów możemy również dodać inne składniki, takie jak cebula, czosnek, śmietana, jajka, świeże zioła i oczywiście przyprawy. Farsz musi być dobrze doprawiony (np. pieprzem, rozmarynem, tymiankiem, ostrą papryką i solą), ponieważ ciasto pierogowe jest naturalne w smaku i potrzebuje intensywnego nadzienia.  

Kilka pomysłów na pierogi z grzybami:

  • Pierogi z suszonymi grzybami i cebulą.
  • Pierogi z pieczarkami i cebulą.
  • Pierogi z boczniakami i śmietaną.
  • Pierogi z kaniami i czosnkiem.
  • Pierogi z shiitake i jajami.

Grzyby świetnie pasują do pierogów nie tylko jako nadzienie. Możemy także przygotować sos grzybowy do pierogów. Sprawdzi się w przypadku pierogów z kapustą, mięsem, kaszą gryczaną, rybą, serem i ziemniakami, bryndzą lub surowymi ziemniakami. Świetnym pomysłem jest także dekoracyjny dodatek ze smażonych (nie duszonych!) grzybów do wytrawnych pierogów – nie tylko pięknie się prezentują, ale także podkreślają smak potrawy.

Pieczone pierogi podane  z dodatkiem grzybów
Pieczone pierogi podane z dodatkiem grzybów / Fot. Canva.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *