Samochód zaparkowany pod wiatą garażową w ogrodzie

Czy warto posiadać wiatę garażową?

Nie możesz pozwolić sobie na posiadanie garażu? Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w jego alternatywę, jaką jest wiata garażowa? Poznaj zalety tego rodzaju konstrukcji i sprawdź, dlaczego warto ją posiadać.

Co to jest wiata garażowa?

Wiatą garażową nazywa się konstrukcję, zazwyczaj wykonaną z drewna, której głównym zadaniem jest przechowywanie samochodu. Składa się ona często z czterech słupów podtrzymujących dach. Bardzo często umieszcza się ją w ogrodzie lub terenie przydomowym. Dobrze, jeśli wiata garażowa znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania. To zwiększa bezpieczeństwo pojazdu oraz niweluje możliwość jego skradnięcia. Najczęściej na drewnianą konstrukcję decydują się osoby, które nie mogą pozwolić sobie na posiadanie masywnego garażu, wymagającego zagospodarowania sporej ilości miejsca. Decydując się na zakup takiego drewnianego budynku, możliwe jest dostosowanie kilku parametrów, zależnych od indywidualnych potrzeb domownikówWiaty garażowe różnią się przede wszystkim takimi elementami jak:

  • design,
  • materiał, 
  • sposób montażu,
  • wielkość,
  • dodatkowe urozmaicenia.

Wiata garażowa – jakie są jej zalety?

Wiata garażowa pomimo swojego mniejszego rozmiaru niż garaż posiada bardzo dużo zalet. Często nawet osoby, które mogą pozwolić sobie na budowę murowanego budynku, ze względu na korzyści płynące z drewnianej konstrukcji, decydują się właśnie na nią. 

Wielozadaniowość

Głównym zadaniem przydomowej wiaty garażowej jest możliwość przechowywania w niej pojazdu. Dzięki temu możliwe jest osłonięcie auta przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak opady deszczu czy śniegu. Dach konstrukcji chroni również blachy pojazdu przed odbarwianiem się w trakcie dużego nasilenia słonecznego. Jest to jednak tylko jedna z wielu dostępnych funkcji drewnianych wiat. Są one również idealnym miejscem na przechowywanie wszelkiego rodzaju narzędzi ogrodowych, a także sprzętów czy mebli. Co więcej, niektórzy traktują te miejsca jak altany ogrodowe i spędzają w nich czas, ciesząc się np. wspólnym posiłkiem z bliskimi czy odpoczynkiem w czasie letnich dni. 

Bezproblemowy montaż

Budowa garażu generuje zazwyczaj bardzo dużo nerwów, stresu, a także pieniędzy i wysiłku. Zazwyczaj zajmuje to sporą ilość czasu. Inaczej jest w przypadku wiaty garażowej. Postawienie jej trwa niecały dzień lub nawet kilka godzin. 

Budowa murowanego garażu wymaga również uzyskania specjalnego pozwolenia. Dokument należy dostarczyć do starostwa powiatowego bądź urzędu miasta. Najczęściej należy przedstawić zarówno informacje związane z zakresem pracy, rodzajem robót budowlanych, terminem rozpoczęcia i zakończenia prac, jak również oświadczenie, które potwierdza dysponowanie danym obszarem. Wiaty garażowe nie wymagają dbania o takie formalności, co znacznie przyspiesza i ułatwia postawienie konstrukcji w ogrodzie.

Urozmaicenie ogrodu

Murowane garaże bardzo często są dość masywne i przytłaczające. Wiata garażowa to natomiast opcja dość subtelna. Konstrukcja nie wymaga organizacji dużego terenu, a końcowy efekt prezentuje się bardzo elegancko. Co więcej, sporo osób uważa, że wiata garażowa może pełnić funkcję ozdobną ogrodu. W takim przypadku jej belki warto ozdobić w zielone rośliny. Najlepiej sprawdzają się wiaty garażowe wykonane z drewna, które doskonale komponują się z żywymi pnączami. Drewniana konstrukcja zapewnia nie tylko piękny wygląd, ale również jest bardzo wytrzymała i odporna na niekorzystne warunki zewnętrzne. Takiego rodzaju propozycje można znaleźć u producenta Kempar

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *