Lekarz bada żylaki na nogach

Czy żylaki na nogach są niebezpieczne?

Żylaki kończyn dolnych to bez wątpienia defekt estetyczny, który może powodować kompleksy. Jednak względy wizualne nie są jedynym powodem, dla którego warto pozbyć się tego problemu. Żylaki sygnalizują niesprawność układu krążenia, dlatego warto wdrożyć odpowiednią profilaktykę, by zadbać o swoje zdrowie i uniknąć kłopotliwych dolegliwości.

Czym są i jak powstają żylaki?

Kręte, wydłużone, widoczne na powierzchni nóg żyły trwale poszerzone nazywane są żylakami i są objawem niewydolności żylnej. Układ żylny kończyn dolnych składa się z żył powierzchownych i głębokich połączonych ze sobą żyłami przeszywającymi. U zdrowej osoby krew krąży, sprawnie przepływając między tymi częściami ciała. Przy złej pracy zastawek nie wraca do serca i jej część poszerza naczynia krwionośne, tworząc zastoje, czego wynikiem są żylaki.

Żylaki – czynniki ryzyka

Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie żylaków jest genetyka. Do rozwoju tej przypadłości, szczególnie u osób mających predyspozycje, przyczynia się również otyłość, wady postawy, płaskostopie, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, praca przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, ciąża, niewłaściwa dieta i używki, brak aktywności fizycznej, kąpiele w gorącej wodzie i narażenie nóg na działanie wysokich temperatur, ekspozycja słoneczna.

Żylaki – powikłania

Żylaki nieestetycznie wyglądają, może towarzyszyć im zaczerwienienia, przebarwienia, a nawet owrzodzenia powierzchni skóry, pod którą pojawia się uwypuklenie. Pacjenci z tą przypadłością jako inne objawy wymieniają również ciężkość, obrzęki, opuchliznę i ból nóg. Nieleczone żylaki mogą doprowadzić do zapalania żył powierzchownych i głębokich, co wiąże się ze z silnymi dolegliwościami bólowymi. Wystąpienie zakrzepicy może prowadzić do zatorów.

Jak leczyć żylaki?

Żylaki utrudniają codzienne funkcjonowanie. Na dolegliwości bólowe i dyskomfort przepisywane są maści i preparaty oraz środki farmakologiczne, których zadaniem jest zwiększenie elastyczności żył, wzmocnienie, poprawienie krążenia, zwalczenie obrzęków i bólu. W niektórych – zaawansowanych przypadkach lub w celu przywrócenia estetyki nóg potrzebne jest przeprowadzenie laserowego usuwania żylaków, lub zastosowanie leczenia zabiegowego.

Gdy pojawią się żylaki lub inne choroby układu krążenia, należy zgłosić się do lekarza, by wdrożyć odpowiednie działanie i umówić się na wizytę do specjalisty.

Jaką profilaktykę stosować?

W trosce o zdrowie nóg i uniknięcia pojawienia się żylaków kończyn dolnych, warto zastosować działanie profilaktyczne, szczególnie gdy ta przypadłość pojawiała się już w rodzinie. Warto:

  • unikać długotrwałego stania lub siedzenia w jednej pozycji, należy robić spacery,
  • podczas siedzenia nie zakładać nogi na nogę i nie krzyżować nóg,
  • zrezygnować z gorących kąpieli, opalania i uciskania ubiorem kończyn dolnych,
  • wybierać wygodne obuwie,
  • regularnie uprawiać aktywność fizyczną, dbać o prawidłową dietę i sylwetkę, unikać używek,
  • odpoczywać z nogami uniesionymi w górze,
  • nosić specjalne antyżylakowe podkolanówki.

Artykuł powstał we współpracy z kardiolog-kielce.pl

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *