Piwonia kwitnąca na różowo

Dlaczego warto uprawiać piwonie w ogrodzie?

Piwonie rosną w naszych ogrodach od dziesięcioleci. Te piękne wieloletnie byliny cudownymi kwiatami o oszałamiającym zapachu. Czy piwonie wyszły już z mody? Absolutnie nie! Sprawdź, dlaczego warto posadzić piwonie w ogrodzie. 

Piwonie — długowieczne piękności

Piwonie albo peonie (od łacińskiej nazwy Paeonia) to bardzo długowieczne rośliny, które pięknie kwitną i są wyjątkowo odporne na mróz, choroby i szkodniki. Dawniej rosły prawie w każdym ogrodzie, co świadczy o tym, że odpowiada im gleba nawożona naturalnymi nawozami, takimi jak kompost i przekompostowany obornik. 

Gdzie sadzić piwonie?

Te piękne rośliny o dużych kwiatach sadzimy najczęściej w grupach na tle trawnika i iglaków, jednak niezbyt blisko, by korzenie krzewów nie zabierały wody i składników pokarmowych. W sprzedaży dostępne są odmiany o kwiatach od białych po ciemną purpurę, a także pełnych lub z pojedynczymi płatkami. Dzięki temu mamy wręcz nieograniczone możliwości tworzenia ogrodowych kompozycji z piwonii. 

Piwonie nie są dobrym sąsiedztwem dla innych bylin, gdyż zagłuszają je swoim obfitym pokrojem. Wymagają podpory w czasie kwitnienia, gdyż po deszczu ich ciężkie kwiaty kładą się na ziemi. Podpora powinna być mało widoczna; najlepsza jest metalowa cienka obręcz w połowie wysokości krzewu, wbita na 3-4 nóżkach (doskonale podtrzymuje łodygi i jest zasłaniana przez liście).

Dlaczego piwonie nie kwitną?

Obfitość kwitnienia piwonii uzależniona jest od nasłonecznienia stanowiska, podlewania w okresie suszy i nawożenia. Piwonie są to rośliny wolno rosnące i świeżo posadzone sadzonki mogą zakwitać czasem dopiero po 3 latach, gdy staną się większe i silniejsze; za to będą nas cieszyły swoimi kwiatami przez 10-15 lat.

Jeżeli — mimo zapewnienia dobrych warunków — piwonie nie kwitną, ich kłącza mogły być posadzone zbyt głęboko (optymalna głębokość wynosi 4-5 cm) lub sadzonki mogły być za małe (powinny mieć 3-5 oczek). 

Kwiatów nie wykształcają też stare rośliny. Piwonie możemy odmładzać przez rozdzielenie na kilka mniejszych części i posadzenie w nowym miejscu. Także porażenie korzeni przez nicienie, może być przyczyną niezakwitnięcia piwonii. Obecność pasożytów rozpoznajemy po paciorkowatych naroślach na korzeniach. Możemy próbować pozbyć się nicieni przez moczenie korzeni przez 30 minut w wodzie o temperaturze około 45°C, ale bezpieczniej jest je spalić i kupić nowe, zdrowe sadzonki. 

Piwonia drzewiasta kwitnąca na różowo
Piwonia drzewiasta kwitnąca na różowo / Fot. Canva.com

Piwonia drzewiasta — nowa gwiazda wśród peonii

Oprócz dobrze znanych piwonii chińskiej i lekarskiej — kolekcjonerzy cenią piwonię drzewiastą. Jest krzewem osiągającym wysokość nawet do 1,5 m, obsypanym ponad stu kwiatami. Ma podobne wymagania, ale rośnie jeszcze wolniej niż piwonie bylinowe; jest całkowicie wytrzymała na mróz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *