Jak zwabić motyle na balkon/ Posadź odpowiednie rośliny, np. dalie

Te rośliny balkonowe przyciągają motyle. Zaaranżuj balkon przyjazny motylom!

Motyle to jedne z najpiękniejszych owadów — latem zachwycają swoim pięknem, kiedy przysiadają na kwiatach w pełnym słońcu. Najpiękniejsze motyle możemy spotkać na dzikich łąkach lub w ogrodach. Ale możemy także spróbować zwabić je na balkon! Oto 5 roślin uwielbianych przez motyle, które możemy posadzić na balkonie!

Jaki rośliny lubią motyle?

Motyle żywią się nektarem z kwiatów, dlatego wręcz uwielbiają tak zwane rośliny nektarodajne (grupa roślin miododajnych). Mogą to być zarówno drzewa, krzewy jak i byliny, pnącza oraz rośliny jednoroczne. Są to przeważnie gatunki o wonnych, intensywnie wybarwionych kwiatach, które kwitną od kwietnia do września. Do wielu roślin nektarodajnych przylatują również trzmiele i pszczoły. Motyle jednak posiadają długie trąbki, które umożliwiają im dotarcie do nektaru w kwiatach rurkowatych. Nie mają ich natomiast pszczoły i trzmiele.

Bielinki na lawendzie
Bielinki na lawendzie / Fot. Canva.com

Aby motyle mogły spokojnie się pożywiać, rośliny powinny rosnąć w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Motyle uwielbiają ciepło! Takie stanowiska z pewnością bez problemu znajdziemy na wielu balkonach. Nawet jeżeli nasz balkon jest na 10. piętrze, również może być miejscem pożytku motyli.  

Rośliny balkonowe, które wabią motyle

Na balkonie najlepiej stworzyć kompozycje z różnych gatunków roślin nektarodajnych, które kwitną przez cały sezon. Dzięki temu nasze oczy będą cieszyć róże gatunki tych pięknych owadów. 

Wrzośce

Wrzośce, w przeciwieństwie do wrzosów, kwitną bardzo wczesną wiosną. Doskonale nadają się do uprawy w doniczkach. Ich pięknie wybarwione, drobniutkie kwiaty są bogate w nektar. Wrzośce są łatwe w uprawie i nasz balkon mogą zdobić przez cały rok. 

Lawenda

Lawenda to śródziemnomorska piękność, która wabi owady. Tam, gdzie kwitnie, przylatuje mnóstwo pszczół, trzmieli i motyli. Swoje charakterystyczne, pachnące kwiatostany wytwarza w lipcu i sierpniu.

Bielinek na kwiatostanie lawendy
Bielinek na kwiatostanie lawendy / Fot. Canva.com

Lewkonia

Lewkonia to popularny kwiat często sadzony w ogrodach, ale sadzonki dobrze rosną także w doniczkach. Kompozycje z lewkoniami pięknie się prezentują, a dodatkowo obłędnie pachną. Ich zapach i piękne kolory kwiatów z pewnością przyciągną motyle na nasz balkon.

Nagietek

Nagietki z tradycyjnych roślin ogrodowych z powodzeniem stały się dekoracyjnymi kwiatami do uprawy w skrzynkach i doniczkach. Właściwości zdrowotne nagietka to temat na osobny artykuł. Te piękne pomarańczowe i żółte kwiaty są chętnie odwiedzane przez owady — pszczoły, trzmiele i oczywiście motyle. 

Rusałka na nagietku
Rusałka na nagietku / Fot Canva.com

Dalie

Dalie, podobnie jak nagietki kiedyś sadzone były w przydomowych ogródkach. Dziś często są elementami pięknych kompozycji w skrzyniach i donicach. Na pewno warto posadzić je na balkonie — do wyboru mamy całą feerię barw i kształtów tych kwiatów. Poza pięknym wyglądem są atrakcyjnymi roślinami dla owadów. 

Dwa motyle - rusałki - na kwicie dalii
Dwa motyle — rusałki – na kwicie dalii / Fot. Canva.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *