Hortensja ogrodowa. Jak uprawiać hortensję w ogrodzie

Hortensja ogrodowa to jeden z najpiękniejszych krzewów. Latem cieszy oczy pięknymi kwiatostanami wybarwionymi od bieli, przez błękity i fiolety, po głęboki róż. Co ciekawe kolor hortensji zależy od pH gleby, w której rośne, więc ogrodnik ma szansę zapanować nad kolorem swoich roślin. Poradzimy, jak uprawiać hortensję ogrodową, aby pięknie kwitła i była prawdziwą gwiazdą ogrodu.

Jak uprawiać hortensje w ogrodzie

Jak uprawiać hortensję w ogrodzie

Uprawa hortensji ogrodowej nie jest trudna. Jeżeli przestrzega się kilku zasad to z pewnością roślina odwdzięczy się pięknymi kwiatami. Hortensje lubią gleby przepuszczalne, próchniczne i wilgotne, nie znoszą podłoża ciężkiego i gliniastego. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, ale doskonale czują się także w półcieniu i tam też pięknie kwitną.

Hortensje wymagają nawożenia. Nawozy stosuje się dwu-trzykrotnie podczas sezonu. Na rynku dostępne są wieloskładnikowe nawozy sypkie przeznaczone specjalnie dla hortensji. Ze względu na bujne ulistnienie i obfite kwitnienie, hortensje silnie odczuwają brak wody, szczególnie w okresie kwitnienia. W suche lata należy je intensywnie podlewać.

Aby zabezpieczyć rośliny na zimę, jesienią po opadnięciu liści, należy podwiązać krzew tak, aby powstał stożek. Podstawę krzewu należy podsypać torfem, korą lub obłożyć jedliną. Aby zabezpieczyć krzew prze przerznięciem warto owinąć go agrowłókniną, słomą lub grubym papierem (np. resztkami papierowej tapety).

Pielęgnacja rośliny polega przede wszystkim na usuwaniu złamanych lub uszkodzonych pędów. Krzewów nie przycina się, a jedynie po kwitnieniu usuwa przekwitłe kwiatostany. Młode pędy należy skrócić na 2 pary liści. Łatwo je odróżnić, gdyż starsze są zdrewniałe.

Hortensja ogrodowa

Kolory hortensji

Białe hortensje nie ulegają przebarwieniu, gdyż nie posiadają barwników odpowiedzialnych za kolor kwiatów. Wystarczy zmienić kwasowość gleby, na której rośnie hortensja ogrodowa, aby wpłynąć na barwę jej kwiatów. Aby uzyskać czerwonawe odcienie hortensji należy utrzymywać bardziej zasadowy odczyn, kwaśna gleba powoduje że kwiaty hortensji stają się niebieskie, a nawet fioletowe. Odpowiednie wartości pH dla niebieskich hortensji wynosi 4,5 – 5,0, a dla różowych hortensji 5,5.

Hortensje w doniczce

Hortensję możemy traktować jako kwitnącą rośliną sezonową i posadzić w kompozycji z innymi kwitnącymi roślinami. Hortensja doskonale sprawdza się także jako roślina doniczkowa. W doniczkach osiąga ok. 60 cm wysokości. Sadzonki ukorzenione wiosną zakwitają w kolejnym roku. W warunkach domowych roślinę należy przesadzać po kwitnieniu. Starszym roślinom wystarczy wymieniać górną warstwę ziemi w doniczce. W doniczce hortensja może rosnąć przez 3-4 lat, później warto przesadzić ją do ogrodu.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.