Biedronka zjada mszyce żerujące na gałązce

Jak zwabić biedronki do ogrodu? Dlaczego warto przyciągać te pożyteczne owady?

Biedronki to owady, które są niezastąpione w naszych ogrodach. Zwalczają szkodniki i pomagają nam zachować dobrą kondycję roślin — kwiatów, warzyw, krzewów. Sprawdź, dlaczego warto zadbać o biedronki w ogrodzie i jak przyciągnąć je na nasze rabaty.

Biedronki — pożyteczne owady, które zwalczają szkodniki w ogrodzie

Biedronki, czyli tak zwane boże krówki znamy od dziecka, gdyż są bohaterkami popularnych rymowanek – “Biedroneczko leć do nieba, przynieś nam kawałek chleba” lub “Biedroneczki są w kropeczki…”. Ale biedronki to nie tylko wyjątkowo urokliwe chrząszcze, ale także owady, które są bardzo pożyteczne. Najpopularniejsze biedronki w Polsce to siedmiokropki i dwukropki, chociaż coraz częściej pojawia się inwazyjna biedronka azjatycka, która konkuruje z rodzimymi gatunkami. Te owady zimują w naszych ogrodach, a wiosną gdy tylko odbudują zapasy energii, zaczynają się rozmnażać. W maju samice składają jajeczka, a larwy pojawiają się od czerwca do sierpnia. Po kilku tygodniach przepoczwarzają się w dorosłe osobniki.

Sprawdź, jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie

Biedronki na mszyce

W naszych ogrodach biedronki przede wszystkim tępią owady pasożytnicze, czyli mszyce. Mszyce żerują na roślinach, wysysając ich sok, w wyniku czego pędy i pąki roślin zamierają. Dorosłe biedronki w ciągu dnia mogę zjeść nawet 200-300 mszyc, a jedna larwa biedronki może pochłonąć nawet kilka tysięcy to szkodników. Poza mszycami biedronki zjadają także larwy innych owadów np. muchówek, małe pluskwiaki, czerwce, roztocza, wełnowce, a także grzyby i pyłek oraz nektar kwiatów. 

Jak zwabić biedronki do ogrodu?

Warto zadbać o to, aby biedronki na dobre zadomowiły się w naszych ogrodach lub na balkonach. Jak zwabić te pożyteczne owady na nasze rabaty? Jest na to kilka naturalnych sposobów! Ale przede wszystkim musimy nauczyć się rozpoznawać ich larwy i nie stosować insektycydów w ogrodzie — te środki zabijają również biedronki! 

Larwa biedronki - naturalny wróg mszyc
Larwa biedronki – naturalny wróg mszyc / Fot. Canva.com

Żółta tasiemka na biedronki

Biedronki uwielbiają żółty kolor, dlatego jeżeli chcemy przywołać boże krówki w pobliże roślin zaatakowanych przez mszyce, na ich łodygach warto zawiązać żółte tasiemki lub wstążeczki. Bez problemu możemy kupić je w pasmanterii. Ważne, żeby tasiemki były w intensywnie żółtym kolorze.

Żółte i białe kwiaty

Podobnie na biedronki działają kwiaty, które kwitną na biało lub żółto. Dlatego warto posadzić takie okazy w pobliżu roślin, które są często atakowane przez mszyce (pomidorów, róż, krzewów owocowych). Dobrze sprawdzą się żółte aksamitki, margerytki, złocienie.

Biedronka na biało-żółtym kwiatku margerytki
Biedronka na biało-żółtym kwiatku margerytki / Fot. Canva.com

Woda z cukrem

Niektórzy polecają także opryskiwanie roślin roztworem wody z cukrem. Słodki smak ma przyciągać biedronki. Imituje on woń, którą wydzielają mszyce, produkując spadź. Niestety słodka woda może także sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych.

Odpowiednie miejsca do zimowania

W ogrodzie musimy także biedronkom zapewnić odpowiednie miejsce do zimowania, czyli zachowywać ich naturalne siedliska, w których zimują w postaci dorosłej. Jest to roślinność pod żywopłotami, kora lub ściółka, wszelkie szczeliny lub np. kopczyk zeschłych liści na zimę. Dobrze sprawdzi się także domek dla owadów.

Czy można kupić biedronki do ogrodu?

Larwy biedronek możemy kupić i zasiedlić nimi nasze uprawy, jednak są one przeznaczone przede wszystkim do hodowli w pomieszczeniach zamkniętych np. w szklarniach lub oranżeriach. 

Sprawdź, jak zrobić poidełko dla ptaków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *