Wanna akrylowa wypełniona wodą z pianą i płatkami róż

Jak wyczyścić wannę akrylową? Delikatne czyszczenie wanny z akrylu, w tym domowe sposoby

Wanny akrylowe często instalujemy w łazienkach — są estetyczne, ciepłe, wygodne i atrakcyjne cenowo. Jednak, aby zachować je na dłużej, musimy je odpowiednio czyścić. Ważne, aby nie uszkodzić powierzchni wanny. Dlatego poradzimy, jak dbać o wannę akrylową.

Jak wyczyścić wannę akrylową? 

Aby wyczyścić wannę akrylową, trzeba używać delikatnych środków myjących, które nie uszkodzą powierzchni wanny. Należy unikać używania silnych środków chemicznych, takich jak chlor oraz środków zawierających drobinki ścierne (past, mleczek, proszków). Po umyciu należy dokładnie spłukać i osuszyć wannę, aby zapobiec powstawaniu plam i osadów.

Czym myć wannę akrylową?

Do mycia wanny akrylowej można użyć ciepłej wody i mydła lub płynu do naczyń albo specjalnego środka do czyszczenia wanien akrylowych. Dedykowane środki do czyszczenia wanien akrylowych są dostępne w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego i są przeznaczone do użytku na powierzchniach z akrylu. Można też użyć specjalnie przeznaczonego środka do czyszczenia wanien, które posiadają neutralne pH i nie zawierają substancji ściernych. 

Wanna akrylowa w łazience
Wanna akrylowa w łazience / Fot. Canva.com

Jakie są ekologiczne sposoby czyszczenia wanny akrylowej?

Istnieją ekologiczne sposoby czyszczenia wanny akrylowej, które pozwalają na skuteczne usunięcie brudu i osadów, bez użycia szkodliwych chemikaliów. 

Sprawdź, jak wyczyścić pożółkłe ramy okien plastikowych

Domowe sposoby czyszczenia wanny z akrylu

  • Soda oczyszczona: rozprowadź sodę oczyszczoną na powierzchni wanny, a następnie zetrzyj ją za pomocą gąbki lub miękkiej szczotki. Spłucz dokładnie wodą.
  • Ocet i sól: rozprowadź na powierzchni wanny mieszankę składającą się z jednej części octu i dwóch części soli, a następnie zetrzyj ją za pomocą gąbki lub delikatnej szmatki. Spłucz dokładnie wodą.
  • Cytryna: wyciśnij sok z cytryny na powierzchnię wanny, a następnie pozostaw go na kilka minut. Zetrzyj ją za pomocą gąbki lub szczoteczki. Spłucz dokładnie wodą.
  • Kawa: jeśli masz fusy z zaparzonej kawy, możesz je wykorzystać do czyszczenia wanny. Posyp fusami z kawy powierzchnię wanny, a następnie zetrzyj ją za pomocą gąbki lub szczotki. Spłucz dokładnie wodą.
  • Zioła: kilka gałązek rozmarynu, pokrzywy lub mięty zalej chłodną wodą w wannie i pozostaw na kilka godzin. W ten sposób usuniesz nieprzyjemne zapachy i odświeżysz wannę.

Pamiętaj, że przed użyciem jakiejkolwiek metody, należy dokładnie spłukać i osuszyć wannę, aby zapobiec powstawaniu plam i osadów. Również po czyszczeniu musimy dokładnie spłukać resztki środków i wysuszyć wnętrze wanny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *