Drzewko awokado wyhodowane z pestki

Jak wyhodować drzewko awokado z pestki? 2 sposoby na posadzenie awokado w domu

Jeżeli masz pestkę awokado, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyhodować z niej piękną roślinę pokojową. Wystarczy odrobina cierpliwości i po kilku miesiącach od posadzenia, z pestki wyrośnie niewielkie drzewko. Poradzimy, jak wyhodować drzewko awokado z pestki!

Czy awokado może rosnąć w doniczce?

Drzewka awokado (Persea americana) mogą bez problemu rosnąć w pomieszczeniach, dodatkowo są to rośliny dość łatwe w uprawie. W naturalnych warunkach rośliny mogą osiągać ponad 10 metrów wysokości, jednak wyhodowanie w domu takich okazów jest niemożliwe. Domowe drzewka awokado nie będą także owocować, ale świetnie sprawdzą się jako zielona dekoracja każdego wnętrza. 

Czy można wyhodować awokado z pestki?

Jeżeli mamy świeżą pestkę wyciągniętą z awokado, możemy wyhodować własne drzewko w domu. Uprawa awokado z pestki jest możliwa i jest prosta, ale wymaga czasu i cierpliwości. Jednak, gdy będziemy odpowiednio dbać o sadzonkę, efekt będzie spektakularny. 

Sadzonka awokado hodowana z pestki na słoiku z wodą
Sadzonka awokado hodowana z pestki na słoiku z wodą / Fot. Canva.com

Jak wyhodować drzewko awokado z pestki?

Istnieją dwa sposoby na wyhodowanie awokado z pestki: sadząc pestkę od razu do ziemi lub w wodzie. Obie metody są skuteczne i tylko od nas zależy, którą wybierzemy. 

Jak wyhodować awokado z pestki w wodzie?

Kiełkowanie awokado z pestki w wodzie to najpopularniejsza metoda domowej uprawy tej rośliny. Korzeń palowy wyrastający z pestki, który możemy obserwować w słoiku, robi duże wrażenie. Oto sposób, jak wyhodować awokado z pestki w wodzie, krok po kroku:

 1. Pestkę wyciągamy delikatnie ze świeżego owocu awokado tak, aby jej nie uszkodzić. Dokładnie myjemy z resztek miąższu w letniej wodzie.
 2. Musimy znaleźć dół i górę pestki, aby odpowiednio ułożyć ją do kiełkowania. W zależności od odmiany pestka awokado może być podłużna lub okrągła. Nieco bardziej spiczasty koniec to góra, a bardziej płaska strona to dół  — stąd będzie wyrastał korzeń. Dolna strona pestki będzie zanurzona w wodzie.
 3. Teraz w pestkę awokado wbijamy 4 wykałaczki mniej więcej w połowie jej wysokości. Wykałaczki powinny utworzyć krzyżak, który pozwoli ułożyć pestkę na otworze naczynia z wodą tak, żeby zanurzona była tylko dolna część pestki.
 4. Tak przygotowaną pestkę umieszczamy na przezroczystym naczyniu ze szkła (szklance lub słoiku), które wypełniamy wodą tak, aby dolna część pestki była zanurzona. Wykorzystanie szklanego naczynia umożliwia szybkie kontrolowanie poziomu wody oraz umożliwia podziwianie wyrastających korzeni. 
 5. Słoik ustawiamy w słonecznym, ciepłym miejscu, które ma co najmniej sześć godzin światła dziennie. 
 6. Kiedy woda zaczyna mętnieć, musimy ją wymienić. Trzeba to robić przeważnie raz w tygodniu, aby zapobiec rozwojowi pleśni, bakterii i grzybów. 
 7. Kiedy roślina wypuści korzenie oraz zacznie kiełkować, można przez krótki czas hodować ją w wodzie, jednak później musimy przesadzić ją do doniczki z ziemią do kaktusów lub sukulentów. 
 8. Doniczkę z nowo posadzoną rośliną ustawiamy w ciepłym, słonecznym miejscu i regularnie podlewamy, jednak nie dopuszczamy do zalegania wody. 
Pestka z awokado umieszczona w szklanym naczyniu na wykałaczkach
Pestka z awokado umieszczona w szklanym naczyniu z wodą na wykałaczkach / Fot. Canva.com

Jak wyhodować awokado z pestki od razu w doniczce?

Sadzenie pestek awokado bezpośrednio w glebie jest mniej popularną metodą domowej uprawy tego drzewka, ale jest równie skuteczne jak uprawa pestki w wodzie. Jedyną wadą tej metody jest to, że nie widać wyrastających korzeni. Oto sposób, jak wyhodować awokado z pestki od razu w doniczce, krok po kroku:

 1. Pestkę ostrożnie wydobywamy z owocu i myjemy z resztek miąższu.
 2. Przygotowujemy doniczkę na awokado. Awokado najlepiej rośnie w glebie lekko kwaśnej (pH 6-6,5) z dobrym drenażem. Najlepsze będzie podłoże do kaktusów lub sukulentów. Podlewamy tylko tyle wody, aby zwilżyć glebę, ale nie rozmoczyć.
 3. Pestkę awokado umieszczamy w doniczce płaskim końcem do dołu tak, aby dolna część pestki była w ziemi, a szpiczasta góra pozostawała odkryta. Z niej wyrośnie pęd.
 4. Tak przygotowaną doniczkę umieszczamy w jasnym i ciepłym miejscu.
 5. Regularnie podlewamy roślinę do czasu, aż wykiełkuje. Gleba musi być przez cały czas wilgotna. 
 6. Doniczkę z wykiełkowaną rośliną ustawiamy w ciepłym, słonecznym miejscu i regularnie podlewamy, jednak nie dopuszczamy do zalegania wody.
Młoda sadzonka awokado w doniczce
Młoda sadzonka awokado w doniczce / Fot. Canva.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *