Krokusy wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z mijającą zimą i nadchodzącą wiosną. Warto wiedzieć, że w umiarkowanym klimacie jest to niezwykle popularna roślina. Krokusy kwitną na górskich łąkach, w miejskich parkach, ale można także posadzić je w swoim ogrodzie czy nawet na balkonie. Zastanawiasz się, kiedy i w jaki sposób należy sadzić krokusy? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć!
Spis treści
Krokusy – to warto o nich wiedzieć
Zanim dowiesz się, jak i kiedy sadzić krokusy, dowiedz się, skąd właściwie pochodzą te wyjątkowe kwiaty. Otóż są to rośliny bulwiaste z rodziny kosaćcowatych, które początkowo pojawiały się głównie w rejonach śródziemnomorskich i górskich. Musisz wiedzieć, że tak naprawdę są to jedne z najstarszych uprawianych na świecie kwiatów. Pierwsze wzmianki o ich hodowli pochodzą z Krety. Krokusy mają doskonałą tolerancję na niskie temperatury, w związku z czym świetnie rozwijają się na górzystych terenach. Naturalnie występują m.in. w Alpach, a także górach Azji czy Tatrach. Warto także wiedzieć, że wyróżnia się naprawdę wiele gatunków i odmian tych roślin. Poza tym krokusy mogą mieć różne kolory i kształty.
Sadzenie krokusów
Podobają Ci się krokusy i marzysz o tym, aby mieć je w swoim ogródku lub na parapecie? Jest to możliwe! Musisz wiedzieć, że krokusy wbrew pozorom są naprawdę łatwe w uprawie. Co ważne, rośliny te doskonale aklimatyzują się zarówno na rabacie, jak i w mieszkaniu. W związku z tym, nawet jeżeli wydaje Ci się, że nie masz ręki do kwiatów, z pewnością uda Ci się wyhodować piękne krokusy. Jeśli nie zapomnisz o kilku podstawowych zasadach, krokusy odwdzięczą Ci się zachwycającym kolorowym dywanem.
W internecie dostępnych jest wiele poradników, jak sadzić krokusy, ale pamiętaj, aby weryfikować źródła. Jeśli chcesz poczytać coś jeszcze oprócz naszego poradnika, zapoznaj się z informacjami dostępnymi na stronie renomowanego sprzedawcy cebulek https://sadzimycebulki.pl/kiedy-nalezy-sadzic-krokusy-na-rabatach-sprawdz-co-musisz-wiedziec-o-uprawie. Znajdziesz tam także wysokiej jakości cebulki nie tylko krokusów, ale i innych kwiatów, które warto posadzić w swoim ogrodzie.
Zakup cebulek
Jeśli zależy Ci na tym, aby krokusy stanowiły prawdziwą ozdobę Twojego ogrodu, zwróć uwagę na jakość kupowanych cebulek. Warto sadzić okazałe bulwy, gwarantujące odpowiednie odżywienie kwiatów. Zdrowe cebulki są twarde, jędrne i nie mają przebarwień czy pleśni. Co ciekawe, najlepiej kupić takie cebulki, które pochodzą z kraju o podobnym klimacie. Dzięki temu zwiększasz szansę, iż będą one prawidłowo się rozwijać i kwitnąć.
Kiedy sadzić krokusy?
Pamiętaj, że w kwestii sadzenia krokusów najważniejsza jest przede wszystkim pora roku. Kiedy sadzić krokusy? Co ciekawe, w odróżnieniu od wielu często spotykanych gatunków kwiatów krokusów nie należy sadzić wiosną. Najlepszym terminem na zasadzenie w ziemi cebulek jest jesień. Odbywa się to wówczas, gdy inne kwiaty już przekwitły lub zaczynają przekwitać i przygotowywać się do nadchodzącej zimy. Teoretycznie krokusy należy sadzić we wrześniu lub w październiku, ale wszystko zależy przede wszystkim od klimatu specyficznego dla Twojego regionu. Zdarza się, że nawet początek listopada to jeszcze nie za późno, aby posadzić krokusy. Musisz jednak pamiętać, że najlepiej zrobić to kilka tygodni przed pierwszymi przymrozkami, a jak wiadomo, niekiedy mogą one zdarzyć się już w listopadzie.
Oczywiście, jeśli chcesz, możesz posadzić krokusy również wiosną, np. w kwietniu. Musisz jednak mieć świadomość tego, że w takiej sytuacji prawdopodobnie będą one gorzej rosły. Poza tym raczej nie zdążą one zakwitnąć, więc kwiatów można wówczas spodziewać się dopiero w następnym sezonie. W związku z tym zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zasadzić cebulki jesienią, aby wczesną wiosną móc cieszyć się pięknymi kwiatami. Pamiętaj także o tym, że krokusy stosunkowo szybko przekwitają. Zazwyczaj w maju jest już po okresie kwitnienia. Jeśli zależy Ci na tym, aby cieszyć się krokusami nieco dłużej, postaw na różne odmiany tych kwiatów, w tym te późniejsze.
Jak sadzić krokusy?
Z pewnością wiesz już, że krokusy to kwiaty cebulowe. W związku z tym w ziemi zasadza się ich bulwy. Niezwykle ważna jest głębokość posadzenia cebulki. Powinna ona wynosić około 8 cm. Wszystko zależy m.in. od wielkości bulwy. Jeśli chcesz, możesz także użyć specjalnych koszyczków do cebulek. Dzięki temu łatwiej Ci będzie później je wykopać. Pamiętaj, że cebulki można sadzić pojedynczo lub w grupach, aby cieszyły oko gęstymi kępami. Warto jednak zadbać o odstępy między bulwami. Dobrze, gdyby wynosiły one przynajmniej 10 cm. Jeśli zależy Ci na pięknym dywanie kwiatów, postaraj się, aby odstępy te były mniej więcej równe.
Oprócz tego dobrze jest odpowiednio przygotować glebę przed posadzeniem krokusów. Warto przede wszystkim ją spulchnić oraz usunąć wszystkie chwasty. Możesz także oczyścić ziemię z liści, kamieni i resztek gałęzi.
Nie zapomnij, że cebulki krokusów należy sadzić czubkiem do góry, a następnie ostrożnie przykryć je wykopaną wcześniej ziemią. Tuż po zasadzeniu bulw, warto je podlać, ale uważaj, aby nie przesadzić z ilością wody, bo może to zaburzyć ich rozwój. Warto mieć świadomość tego, że krokusy są dość podatne na gnicie i pleśń, a z pewnością zależy Ci na tym, by tego uniknąć.
Gdzie sadzić krokusy?
Zastanawiasz się, gdzie najlepiej sadzić krokusy? Otóż warto wiedzieć, że kwiaty te lubią promienie słoneczne, więc warto wybrać dla nich dość nasłonecznione stanowisko. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście jednak krokusy akceptują również półcień.
Najważniejszym czynnikiem decydującym o wzroście krokusów jest gleba. Pamiętaj, że nie może ona być nadmiernie zbita i twarda. Doskonale sprawdza się umiarkowanie wilgotne, próchnicze podłoże. Istotne jest również to, aby gleba była dobrze przepuszczalna. W przeciwnym razie kwiaty te mogą nie zakwitnąć lub być bardzo wątłe. Co więcej, w miejscu, gdzie posadzisz krokusy, gleba powinna mieć delikatnie kwaśny odczyn. Upewnij się tylko, że nie jest ona zbyt kwaśna. W przeciwnym razie możesz nieco zmienić pH za pomocą wapna.
Jak dbać o krokusy?
Nie wiesz, czy i jak podlewać krokusy? Otóż kwiaty te świetnie sobie radzą bez większej ingerencji człowieka. Wynika to z faktu, iż kwitną w okresie, kiedy zazwyczaj nie brakuje wody. W związku z tym nie ma konieczności ich częstego podlewania. Oczywiście w wyjątkowo ciepłe i suche dni warto zadbać o dodatkowe nawodnienie. Pamiętaj jednak, że krokusy nie lubią stojącej wody.
Jeżeli zależy Ci na szczególnie intensywnej barwie i prawidłowym rozwoju krokusów, możesz dodatkowo potraktować cebulki nawozem. Tak naprawdę jednak wystarczy zrobić to raz na sezon, aby skutecznie odżywić i wzmocnić te kwiaty. Najlepiej sprawdzają się nawozy mineralne. Kiedy nawozić krokusy? Właściwie możesz wybrać termin według własnego uznania. Co ważne, jeszcze przed posadzeniem krokusów warto dodatkowo użyźnić glebę, np. nawozem mineralnym. Szczególnie polecane są oczywiście nawozy pochodzenia naturalnego.
Wykopywanie i zimowanie krokusów
Ważną kwestią jest także zimowanie krokusów. Warto wiedzieć, że są to rośliny wieloletnie i zazwyczaj nie trzeba wykopywać cebulek co roku. Jeśli jednak widzisz, że rabata jest zbyt gęsta, wykop część z nich. Z pewnością wpłynie to korzystnie na rozwój krokusów i zapewni im lepszy dostęp do niezbędnych składników odżywczych oraz miejsce do wzrostu. Poza tym, co około trzy lata warto zmienić miejsce uprawy tych kwiatów i wówczas wykopanie bulw będzie niezbędne. Nie zapomnij też o oddzieleniu cebulek przybyszowych, zwłaszcza jeśli chcesz uzyskać więcej roślin.
Jak wykopać cebule? Otóż należy zrobić to już po przekwitnięciu kwiatów. Kiedy wykopiesz cebule, oczyść je i przenieś je do pomieszczenia. Najważniejsze jest, aby zapewnić im suche, zacienione i nie za ciepłe miejsce. Znaczenie ma także odpowiednia wentylacja. W grunt należy ponownie wkopać je jesienią, we wrześniu albo w październiku.
Warto także wiedzieć, że po pojawieniu się przymrozków, można delikatnie osłonić krokusy. Stanowisko dobrze jest przykryć torfem albo gałązkami sosny lub świerku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że niska temperatura im nie zaszkodzi. Pamiętaj jednak, aby zdjąć tę warstwę jeszcze przed końcem zimy, gdyż może ona utrudnić wzrost i zakwit krokusów.
Gdzie można uprawiać krokusy?
Krokusy najczęściej hoduje się na trawnikach i rabatach, ale doskonale wyglądają i rozwijają się również na skalniakach. Można sadzić je także w otoczeniu krzewów i iglaków. Warto wiedzieć, że krokusy to wyjątkowe kwiaty i nie musisz uprawiać ich tylko w ogrodzie. Świetnie odnajdą się również na balkonie czy tarasie, a przy odpowiednich warunkach nawet w domu na parapecie. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż są dość łatwe w uprawie. Oczywiście wówczas należy hodować je w doniczkach. Co ważne, w takiej sytuacji zimą zazwyczaj doskonale sobie radzą.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Zastanawiasz się, co jeszcze ma znaczenie przy uprawie krokusów? Otóż przede wszystkim pamiętaj, że jeśli posadzisz je na trawniku, nie możesz kosić go zbyt nisko. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że przypadkiem zetniesz liście krokusów, co prawdopodobnie spowoduje słaby rozrost bulw.
Jeśli zależy Ci na unikalnym wyglądzie Twojego ogrodu, zdecyduj się na posadzenie cebulek różnych odmian krokusów. Warto wiedzieć, że dostępnych jest naprawdę sporo wariantów kolorystycznych. Oprócz tego poszczególne odmiany mogą nieco różnić się kształtem, wysokością i czasem kwitnienia. Dużą popularnością cieszą się oczywiście fioletowe krokusy, ale pięknie prezentują się również te w kolorze białym, niebieskim, żółtym czy liliowym. Niezwykle oryginalnie wyglądają również dwubarwne krokusy i z pewnością urozmaicą one Twój trawnik.
Jak widać, krokusy to bardzo wdzięczne kwiaty, które sprawdzą się niemal w każdym ogrodzie i na tarasie. Ich uprawa nie jest szczególnie trudna, więc z pewnością sobie z nią poradzisz. Jeśli weźmiesz pod uwagę nasze wskazówki, wiosną Twój ogród naprawdę pięknie rozkwitnie.
Źródło: Artykuł sponsorowany