Kwitnące ciemnoróżowe tulipany

Sadzenie tulipanów: kiedy i jak sadzić tulipany w ogrodzie

Tulipany królują wiosną w ogrodach i na kwietnikach i zachwycają nas całą gamą kolorów – od białych, przez czerwone, po prawie czarne. Jednak, aby cieszyć się pięknymi kwiatami wiosną, o cebulki tulipanów musimy zadbać już jesienią. Sprawdź, jak sadzić tulipany w ogrodzie, aby zakwitły wiosną.

Kiedy i jak sadzić tulipany – poradnik ogrodnika

Kochamy tulipany za ich kolory, kształty i wczesny czas kwitnienia, dlatego chętnie sadzimy je w ogrodach na kwiatowych rabatach. To jedne z pierwszych kwiatów, które cieszą nasze oczy wiosnę. Zachwycają całym wachlarzem barw, od śnieżnobiałych i zielonkawych, przez wszystkie odcienie żółci i pomarańczu, głębokie czerwienie, po prawie czarny fiolet. 

Kiedy i jak sadzić tulipany, aby zachwyciły nas wiosną? Podstawą są dobre cebulki oraz odpowiednie miejsce. 

Tulipany potrzebują słońca, aby rosnąć i cieszyć nas pełnią barw, dlatego warto wybrać słoneczne stanowiska dla tych pięknych kwiatów. Ważne też, aby nie sadzić ich w miejscach, gdzie stoi woda.

Gdzie kupić i jak wybrać cebulki tulipanów

Cebulki tulipanów zawsze kupujemy u sprawdzonych sprzedawców – mogą być to sklepy ogrodnicze (stacjonarne i online), targi, wystawy kwiatów lub lokalni hodowcy kwiatów. Przy wyborze cebul zawsze zwracamy uwagę na ich kondycję – nie mogą być wyblakłe ani przesuszone. W takim stanie będzie trudniej im wykiełkować. Nie kupujemy także cebul miękkich, przebarwionych, pozbawionych łusek okrywających, ze śladami uszkodzeń. Wybieramy cebulki o największych rozmiarach, zdrowe, jędrne, bez pęknięć i uszkodzeń mechanicznych. W perforowanych opakowaniach (np. siatka, folia z otworami) cebule powinny być przesypane trocinami, aby zbyt szybko nie traciły wilgoci, ale także nie pleśniały.

Cebulki tulipanów w koszach na targu w Holandii
Cebulki tulipanów w koszach

Kiedy sadzimy tulipany

Podobnie jak wszystkie cebulki kwiatowe, również tulipany potrzebują chłodu, aby ukorzenić się i przygotować na wiosnę. Dlatego najlepszy czas na sadzenie tulipanów to początek października, kiedy nocą temperatura spada do kilku stopni powyżej zera. Zbyt późne sadzenie tulipanów uniemożliwi cebulkom dobre ukorzenienie się i opóźni kwitnienie. Ważne, aby cebulek nie sadzić to zbyt mokrej gleby, spowoduje to ich pleśnienie!

Sadzenie tulipanów w ogrodzie krok po kroku

Wybieramy słoneczne miejsce z przepuszczalną glebą. Przygotowujemy otwory pod cebulki – powinny być trzy razy głębsze niż wysokość cebulki. Dzięki temu cebulki nie przemarzną. Odstępy między otworami to 5 do 10 cm. Wyselekcjonowane cebulki tulipanów umieszczamy w dołkach piętkami do dołu, zasypujemy ziemią i podlewamy. Teraz czekamy na efekt naszych zabiegów do wiosny.

Jak sadzić tulipany w koszyczkach

Tulipany możemy także sadzić w specjalnych plastikowych koszyczkach. Te osłony zabezpieczą cebulki przed szkodnikami, które lubią je podjadać, a z drugiej strony umożliwiają odpływ nadmiaru wody i ułatwiają wyjmowanie cebul z ziemi latem.

Jak gęsto sadzić tulipany, aby uzyskać efekt wow!

Aby uzyskać gęste kępy tulipanów, bierzemy 10 cebulek, wykopujemy koło o głębokości około 15 cali i napełniamy je odrobiną nawozu organicznego i kompostu. Sadzimy tulipany dość blisko siebie, jakby były jajkami w kartonie. Cebulki zasypujemy ziemią i podlewamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *