Żółte krokusy posadzone w ogrodzie

Jak sadzić krokusy? Sadzenie cebulek krokusów w ogrodzie

Krokusy zapowiadają wiosnę! Jako jedne z pierwszych kwiatów przebijają się przez śnieg i napełniają ogrody i trawniki odcieniami fioletu, żółci i bieli. Jednak, aby krokusy zakwitły wiosną, cebulki musimy posadzić jesienią. Sprawdź, jak sadzić krokusy w ogrodzie i na trawniku! 

Jak sadzić krokusy w ogrodzie?

Krokus, czyli szafran to rodzaj roślin, do którego należy ponad 80 gatunków. Najszlachetniejszy z nich to szafran uprawny – z jego pręcików pozyskiwana jest najdroższa przyprawa świata – szafran. W Polsce, w warunkach naturalnych rośnie szafran spiski, którego filetowe dywany możemy podziwiać wiosną w Tatrach Zachodnich i w Gorcach. Ważne! Szafran spiski jest rośliną chronioną! Natomiast w naszych ogrodach królują różne odmiany krokusów ozdobnych. W sprzedaży dostępny jest cały wachlarz odmian w różnych kolorach, które możemy posadzić w ogrodzie, na trawniku lub nawet w donicy.  Szczególnie efektownie prezentują się odmiany dwukolorowe. 

Krokusy zakwitają na przedwiośniu, najczęściej na przełomie lutego i marca – w zależności od temperatury. Kwitną przeważnie aż do połowy kwietnia. Wczesnym latem liście zasychają, a roślina przechodzi w stan spoczynku, aby zakwitnąć w kolejnym sezonie wegetacyjnym. 

Jak wybrać cebulki krokusów

Krokusy, podobnie jak m.in. tulipany, hiacynty i szafirki to rośliny, które wyrastają z cebulek. Dlatego ważne jest, aby kupując cebulki do posadzenia wybierać tylko te zdrowe, bez uszkodzeń, pleśni i nieprzesuszone. Tylko takie cebulki posadzone jesienią, wykiełkują na wiosnę i zakwitną. Cebulki krokusów powinny być zapakowane w perforowane opakowanie, wypełnione trocinami.

Fioletowe krokusy kwitną w ogrodzie
Fioletowe krokusy kwitną w ogrodzie

Kiedy i gdzie sadzimy krokusy?

Krokusy sadzimy jesienią – najlepiej na początku października, gdy temperatura nocą spada do wysokości kilku stopni powyżej zera. Cebulki potrzebują chłodu, by zacząć wytwarzać korzenie. 

Dla krokusów wybieramy stanowiska słoneczne i dość suche. Te piękne kwiaty nie zakwitną jeśli cebulki będą zalane wodą. Krokusy możemy sadzić na rabatach, ale także na trawniku – wówczas prezentują się wyjątkowo dekoracyjnie.

Sprawdź, jak sadzić tulipany w ogrodzie

Sadzenie krokusów krok po kroku

  1. Wybieramy zdrowe i jędrne cebulki krokusów.
  2. Na rabatach przygotowujemy otwory głębokości ok. 6 do 10 cm, w odstępach ok. 10 cm.
  3. Do dołków wkładamy cebulki krokusów – piętką do dołu. Następnie przysypujemy je ziemią.
  4. Cebulki podlewamy i czekamy do wiosny, aż zakwitną. 

Jak sadzić krokusy w trawie?

Krokusy możemy posadzić także na trawniku – tworzą wtedy piękne dywany i wyglądają prawie jak naturalna łąka. Aby posadzić krokusy w trawie, musimy:

  • zdjąć warstwę darni, 
  • przygotować otwory na cebulki, 
  • posadzić cebulki krokusów w dołkach, 
  • przysypać je ziemią, obficie podlać i lekko ugnieść,
  • przykryć zdjętą darnią. 

Krokusy na trawnikach sadzimy na przełomie września i października. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *