Kim jest Gwiazdor? Kiedy przychodzi i czy przynosi prezenty

Gwiazdor. Kim jest, gdzie i kiedy przychodzi Gwiazdor?

Gwiazdor to element polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Dziś coraz częściej odchodzimy od naszych korzeni i skupiamy się na Mikołaju w czerwonym kubraczku, jednak w naszym kraju w Wigilię prezenty przynosili Gwiazdka, Aniołek i właśnie Gwiazdor. Kim zatem jest Gwiazdor i gdzie możemy go spotkać?

Kim jest Gwiazdor?

Gwiazdor to postać, która nieodłącznie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. To właśnie Gwiazdor przynosi dzieciom prezenty w wigilijny wieczór. Postać Gwiazdora wywodzi z tradycji kolędników, którzy w przebraniach kolędowali po wsiach. Tradycyjnie Gwiazdor ubrany jest w barani kożuch (baranicę) i futrzaną czapę. Gwiazdor ukrywa twarz pod maską lub malują ją na czarno sadzą. Grzeczne dzieci nagradza prezentami, a dla niegrzecznych ma przygotowane rózgi.

Kiedy przychodzi Gwiazdor?

Zgodnie z tradycją Gwiazdor przychodzi do domów w nocy z 24 na 25 grudnia. Oznacza to, że podobnie jak Dzieciątko, Gwiazdka i Aniołek, Gwiazdor obdarowuje dzieci w wigilijny wieczór. W Polsce w tym dniu nie przychodzi Mikołaj. Tradycyjnie Święty Mikołaj przynosi prezenty w nocy z 5 na 6 grudnia, czyli nocy poprzedzającej dnień Świętego Mikołaj — biskupa Mirry, patrona żeglarzy.

Sprawdź, kiedy przychodzi Święty Mikołaj

Gdzie w Polsce przychodzi Gwiazdor?

Okazuje się, że Gwiazdor przychodzi do dzieci tylko w niektórych regionach Polski. Szczególnie często pojawia się w Wielkopolsce (w Poznańskiem), na ziemi lubuskiej, Kujawach oraz na Warmii, Kaszubach i Kociewiu i na ziemi bydgoskiej. W ujęciu historycznym Gwiazdor jest popularny na terenach, które były pod zaborem pruskim. W innych regionach Polski w Wigilię do dzieci przychodzą Gwiazdka, Dzieciątko lub Aniołek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *