Mikołajkowe prezenty

Kiedy przychodzi Święty Mikołaj

Jeszcze 30 lat temu odpowiedź na pytania, kiedy przychodzi święty Mikołaj była prosta. Mikołaj odwiedził dzieci w  nocy z 5 na 6 grudnia. Dziś sytuacja nie jest już taka prosta i zapracowany Mikołaj ma zajęcie przez cały grudzień.  

Tradycyja mikołajowa w Polsce

W Polsce tradycja obdarowywania się prezentami w wigilię dnia Świętego Mikołaja sięga średniowiecza. Wspomnienie św. Mikołaja, biskupa Miry, w kościele katolickim i prawosławnym, przypada na 6 grudnia i jeszcze w XIX wieku był to dzień wolny od pracy.  

Wspomnienie świętego Mikołaja upamiętnienia legendarnego biskupa Miry, który żył na przełomie III i IV wieku. Mikołaj przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Zasłynął licznymi cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Jest patronem Największe jego sanktuarium znajduje się we włoskim Bari.    

Jeszcze w latach 80. XX wieku św. Mikołaja przedstawiany był jako biskup w mitrze i z pastorałem. Dopiero w latach 90. przywędrowała do nas amerykańska tradycja z Mikołajem wchodzącym przez komin, w czerwonym kubraczku i reniferami.

Mikołajki – kiedy przychodzi Święty Mikołaj

Tradycyjnie w Polsce, św. Mikołaj przychodzi do dzieci w nocy z 5 na 6 grudnia i pozostawia podarunki pod poduszką lub przy łóżku.

We współczesnej popkulturze dominuje amerykański zwyczaj mikołajowy, wg, którego Santa Claus (św, Mikołaj), ubrany w czerwony kubrak, przybywa na saniach zaprzężonych w 9 reniferów w nocy z 24 na 25 grudnia. Mikołaj dostaje się do domów przez komin i zostawia prezenty w skarpetach powieszonych na kominku lub pod choinką. Dzieci zostawiają Mikołajowi mleko oraz ciastka, a reniferom marchewki. 

O której godzinie przychodzi Święty Mikołaj?

W Polsce tradycyjnie Święty Mikołaj przychodzi do dzieci w nocy z 5 na 6 grudnia. Oznacza to, że Mikołaj przyjdzie między godziną 23:00 a 03:00.

Tradycja mikołajowa za granicą

Tradycja obdarowywania się upominkami w grudniu jest różna w różnych karaj, ale zawsze prezenty powinny być niespodzianką. 

W Anglii w wigilijną noc z 24 na 25 grudnia do dzieci przychodzi Father Christmas, który dziś praktycznie jest już tożsamy z amerykańskim Santa Clausem. 

W Niemczech, podobnie jak współcześnie w Polsce, Święty Mikołaj przychodzi do dzieci dwa razy. 6 grudnia jak prawdziwy św. Mikołaj biskup (der heilige Nikolaus). Towarzyszy mu Knecht Ruprecht, który nosi worek z prezentami. Natomiast w Wigilię (24 grudnia) przychodzi Świąteczny Gość (Weihnachtsmann) lub Dzieciątko (Christkind). 

W Holandii 5 grudnia przychodzi do Sinterklaas. Sinterklaas przypływa do Holandii statkiem parowym w pierwszą sobotę po 8 listopada i od tego momentu może obdarowywać dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *