Pisanie listów do Mikołaja

Jak napisać list do Świętego Mikołaja?

Pisanie listów do Mikołaja to wyjątkowa tradycja, która pozwala dzieciom wyrazić swoją miłość i oczekiwania na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Dzieci mogą także sprecyzować, o jakich prezentach marzą. Poradzimy, jak napisać list do Świętego Mikołaja, aby dotarł do adresata na czas i zawierał wszystkie niezbędne informacje.

Kiedy napisać list do Świętego Mikołaja?

Ogólnie rzecz biorąc, dobrym momentem na napisanie listu do Mikołaja jest koniec listopada lub początek grudnia. W Polsce Mikołajki obchodzone są 6 grudnia. Zatem, aby Mikołaj przyniósł prezenty na Mikołajki, list powinien być napisany najpóźniej 2 grudnia. Mikołaj musi mieć czas, aby przygotować upominki, dlatego najlepiej wysłać list w listopadzie.

Sprawdź, kiedy przychodzi Święty Mikołaj

Jak napisać list do Mikołaja?

Pisanie listów do Mikołaja to wspaniała tradycja, która sprawia radość dzieciom na całym świecie. To okazja, aby podzielić się swoimi marzeniami i podziękować Mikołajowi za prezenty. Młodsze dzieci mogą zacząć pisać listy do Mikołaja już w wieku 3-4 lat, ale wówczas potrzebują pomocy rodziców. Starsze dzieci piszą listy samodzielnie, tym samym doskonalą umiejętność pisania. Oto kilka wskazówek, jak napisać list do Mikołaja:

  • Zacznij od zwrotu grzecznościowego, np. “Dzień dobry, Mikołaju”, “Drogi Mikołaju”, “Kochany Mikołaju”.
  • Powiedz Mikołajowi, kim jesteś i ile masz lat.
  • Opowiedz Mikołajowi, jakie były Twoje grzeczne i niegrzeczne uczynki w ciągu roku.
  • Podziękuj Świętemu Mikołajowi za prezenty, które dostałeś w zeszłym roku. 
  • Wymień prezenty, o których marzysz.
  • Zakończ list podziękowaniem Mikołajowi za prezenty.

List można dodatkowo ozdobić odręcznymi rysunkami lub wykorzystać gotowe świąteczne szablony.

Przykładowy list do Mikołaja:

Dzień dobry, Mikołaju!

Mam na imię [imię dziecka] i mam [wiek] lat. W tym roku grzecznie się uczę i słucham rodziców. Nie lubię kłamać i dokuczać młodszym dzieciom.

Marzę o [wymień prezenty]. Bardzo dziękuję Ci, Mikołaju, za prezenty!

Z poważaniem,

[Imię dziecka]

Możesz także dołączyć do listu rysunek lub zdjęcie siebie.

Święty Mikołaj czyta list z prośbą o prezenty
Święty Mikołaj czyta list z prośbą o prezenty / Fot. Canva.com

Kiedy Mikołaj zabiera listy?

Mikołaj zabiera listy na kilka dni, a nawet tygodni przed Mikołajkami, aby uporać się z przygotowaniem prezentów. Dzieci mogą zostawiać napisane listy na okiennym parapecie, pod poduszką lub przekazać je rodzicom do wyłania. Mikołaj ma wtedy czas, aby przeczytać wszystkie listy i przygotować prezenty. Ostatecznie, to rodzice decydują, kiedy Święty Mikołaj zabiera listy. Mogą oni wybrać tradycję, która najbardziej odpowiada ich rodzinie.

Wysyłanie listów do Mikołaja pocztą

Zdarza się, że dzieci wysyłają listy do Mikołaja tradycyjną pocztą, po prostu wrzucają kopertę do skrzynki na lity. Co dokładnie dzieje się z listami zaadresowanymi do św. Mikołaja? Poczta Polska tłumaczy, że jeśli Święty Mikołaj widnieje w miejscu adresata, listy są kierowane na adres: Santa Claus’ Main Post Office, Tähtikuja 1, 96930 Arctic Circle, FINLAND.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *