Zakup nowych okien do domu i mieszkania wiąże się zawsze z koniecznością podjęcia odpowiedzialnej decyzji, od której będzie zależał komfort życia mieszkańców, a często także rachunki za ogrzewanie. Mnogość ofert z pewnością w wyborze nie pomaga i zwykły laik może się w tym pogubić. Czym kierować się przy wyborze okien do domu i na jakie parametry zwrócić uwagę? Sprawdźcie.
Spis treści
Co wziąć pod uwagę przy wyborze okien do domu?
Na to, jakich okien szukać do domu ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest to, czy ma się zamiar kupić okna do nowego domu, czy na wymianę starej stolarki okiennej w istniejącym już budynku. O ile przy wyborze okien do starego domu nie trzeba wybierać tych o najwyższych parametrach, to już do nowego tak. Od 2021 roku bowiem zaostrzone normy odnośnie wyboru stolarki okiennej stawiają przed standardowymi nowymi budynkami takie wymogi, jakie wcześniej posiadały domy energooszczędne.
Warto więc sprawdzać przy zakupie okien współczynnik przenikania ciepła Uw, który dla nowych domów nie może być obecnie wyższy niż 0,9 W/m2K. W starych budynkach może być on wyższy, ale jeśli chce się, aby nowe okna przynosiły oszczędności w ogrzewaniu, warto zadbać o to, aby był jak najniższy. Oczywiście ma to sens tylko wtedy, gdy dom jest ocieplony i ciepło nie będzie uciekało innymi drogami. Ważnym kryterium przy wyborze okna do domu i mieszkania będzie więc stan całego budynku, a także lokalizacja samego mieszkania.
Okna dwu, czy trzyszybowe — które będą lepsze?
Jeszcze do niedawna okna dwuszybowe były standardowym wyborem do budynków mieszkalnych. Obecnie często nie spełniają one już zaostrzonych kryteriów i nie przynoszą oszczędności. Aby osiągnąć pewne normy, producenci zaczęli stosować nowe technologie poprawiające jakość ramek międzyszybowych, ram okiennych, ale też zwiększyli ilość szyb.
Obecnie do nowych budynków poleca się tylko okna trzyszybowe, ponieważ współczynnik Uw w modelach dwuszybowych nie spada poniżej 1 W/m2K. Do starych budynków, jeśli są ocieplone i zabezpieczone przed utratami ciepła lub też w najbliższym czasie zamierza się przeprowadzić uszczelnienie i docieplenie, też warto wybierać już okna trzyszybowe. Dwuszybowe natomiast sprawdzą się w innych pomieszczeniach, których się nie ogrzewa, takich jak garaż, piwnica, czy domek letniskowy.
Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przy wyborze okien do domu?
Oprócz wspomnianego już wcześniej współczynnika przenikania ciepła Uw, który jest najważniejszym parametrem, warto zwrócić uwagę także na inne, które mogą mieć znaczenie w zależności od lokalizacji domu. Okno tylko wtedy spełni dobrze swoje zadanie, jeśli będzie dobrane indywidualnie do potrzeb. Jeśli dom położony jest w okolicy z dużym natężeniem hałasu, warto zainwestować w okna dźwiękoszczelne, które ograniczą docieranie hałasu do wnętrza.
Przy wyborze okien w takiej sytuacji dobrze jest zwrócić uwagę na współczynnik Rw, mówiący o izolacyjności akustycznej. W zwykłym oknie ma on nie więcej niż 34 dB (decybele). Jeśli natomiast jego wartość będzie wyższa, będzie to znaczyło, że dane okno lepiej zabezpiecza przed zewnętrznym hałasem. Jeżeli pomieszczenie, w którym wymienia się okna, zlokalizowane jest od strony nasłonecznionej, warto przyjrzeć się współczynnikowi g okna, który odpowiada za nagrzewanie wnętrza pod wpływem promieni słonecznych. Jeśli będzie on niższy niż 50%, wnętrze nie będzie się za mocno nagrzewało i latem w domu będzie chłodniej.
Jak wynika z powyższych wskazówek, nie do każdego domu takie same okna będą najlepszym wyborem. Powinno się je dobierać indywidualnie do potrzeb i warunków. Tylko wzięcie tego pod uwagę może zagwarantować późniejsze zadowolenie z użytkowania okna.
Znajdź więcej artykułów o budownictwie i remontach na: https://wdomuzogrodem.pl/budowa-i-remont/
Źródło: Artykuł sponsorowany