Salon z nowymi oknami

Jak zaplanować wymianę okien w domu lub mieszkaniu?

Wymiana starych okien na nowe w domu lub w mieszkaniu to poważna inwestycja. Przede wszystkim warto zaplanować ją o wiele wcześniej. To z pewnością duży wydatek, dlatego warto sprawdzić ofertę producentów okien. W zależności od tego jaki rodzaj okien chcemy wymieniać warto zastanowić się nad materiałem, z którego wykonane są okna oraz to czy potrzebujemy okien na wymiar czy okien o standardowych wymiarach. Na co jeszcze zwrócić uwagę planując wymianę okien w domu lub mieszkaniu?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak dobrać okna na wymiar
  • na co zwracać uwagę wybierając okna PCV lub okna drewniane

Oferta okien zarówno tych o standardowych wymiarach jak i okien na wymiar jest naprawdę bardzo bogata. Producenci okien prześcigają się w atrakcyjnych ofertach cenowych oraz wypuszczaniu na rynek coraz to nowych produktów z zakresu tego asortymentu. Jak wybrać najlepsze okna na wymiar dla naszego domu lub mieszkania? Pozostaje to kwestią indywidualną, jednak warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Co lepsze: okna na wymiar czy okna o standardowym rozmiarze?

Jeśli chodzi o rozmiar okien to wszystko zależy od tego w jakim budownictwie mieszkamy. Jeśli mieszkamy w starym budownictwie to w większości przypadków możemy wybrać standardowy wymiar okien. Jeśli jednak mieszkamy w domu jednorodzinnym lub dopiero budujemy dom to z pewnością warto wybrać okna na wymiar. Pozwoli to na lepsze oświetlenie mieszkania przy pomocy okiem. W domu jednorodzinnym mamy większe pole do manewru. Jeśli chodzi o zabudowę okienną możemy na własną rękę dostosowywać wymiar otworu okiennego do naszych potrzeb. Okna na wymiar to z pewnością rozwiązanie dla tych z nas, którzy z jakiś powodów nie mogą zastosować okien o tradycyjnych rozmiarach bądź chcą w lepszy sposób doświetlić swoje wnętrze. Wbrew pozorom okna na wymiar nie są o wiele droższe niż te o standardowych wymiarach. Warto więc zastanowić się nad ich wyborem, nawet jeśli wcześniej nie rozważaliśmy ich kupna. Pomocny w tym może być kalkulator okien, który pomoże wyliczyć nam koszty zakupu i instalacji.

Bardziej zamożni właściciele mogą wybrać okna bezramowe, które są bardzo eleganckie, ale również drogie. Za to te produkty doskonale sprawdzą się w nowoczesnym domu.

Okna na wymiar i drzwi balkonowe – drewniane czy okna PCV?

Jeśli już zdecydujemy się na wybór okien na wymiar lub okien o standardowym wymiarze, warto zastanowić się nad rodzajem materiału, z którego mają być wykonane nasze okna. Do dyspozycji mamy okna drewniane bądź okna wykonane z PCV. Jeśli chodzi o te pierwsze, to tradycyjny rodzaj okien, o które nie musimy specjalnie dbać. Wystarczy od czasu do czasu wyczyścić ramy i okucia okienne i pokryć je nowym impregnatem do drewna w odpowiednim kolorze. Jeśli zaś chodzi o okna z PCV to są to okna, które są z jednej strony droższe w momencie zakupu niż okna drewniane, ale mogą posłużyć nam przez lata. Jednak wystawione na słońce mogą nieco zmieniać kolory. Ramy okienne mogą wymagać wtedy wymiany, ponieważ okleiny rama z PCV nie będzie już wyglądała równie estetycznie jak w momencie zakupu. Ostateczny wybór materiału, z którego będą wykonane okna warto dobrze przemyśleć. Każdy wybór ma swoje dobre i złe strony.

Okna drewniane to na początek o wiele większy wydatek. Jednak dla osób, które wolą kupować okna na bardzo długie lata z pewnością będzie to dobry wydatek pod kątem konserwacji i ewentualnej renowacji okien. Warto też sprawdzać okna pod kątem otwierania. Okna balkonowe przykładowo otwierają się na oścież bądź uchyl nie. Te dwa sposoby otwierania mogą być dostępne w jednym rodzaju okna kupowanym u danego producenta. Warto się nad tym zastanowić. W miarę możliwości możemy także kupować okna balkonowe dwudrzwiowe lub jednodrzwiowe, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb i tego, jakie aktualnie okna mamy w naszym domu lub mieszkaniu.  Kolor stolarki okiennej nie będzie stanowił dla nas problemu, ponieważ producenci okien proponują nam różne warianty kolorystyczne. Warto jednak dostosować kolor okien do ogólnej estetyki budynku, szczególnie jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym. W przypadku domu mamy większą dowolność. Jeśli wymieniamy pojedyncze okna to warto ich kolor dostosować do starych okien, które nadal są zamontowane.

Na zakupie okien na wymiar bądź okien o standardowym wymiarze nie warto oszczędzać. Warto skorzystać z renomowanej firmy, oferującej pełny zakres usług, taki jak Dopasujrolety.pl sklep z oknami na wymiar. Lepiej wydać więcej i cieszyć się oknami dobrej jakości. Warto też zwrócić uwagę na ewentualny serwis producenta okien. Jeśli w ramach kupowanej usługi będziemy mieli w cenie równocześnie pomiar, produkcję, montaż oraz serwis, to jest to bardzo dobra oferta. Unikniemy wtedy niepotrzebnych dodatkowych kosztów w razie ewentualnej konieczności serwisowania okien w późniejszych latach bądź błędów w pomiarach, jeśli będziemy robić go na własną rękę. Lepiej cały proces od pomiaru przez produkcję, montaż i serwis zlecić innej firmie. Jeśli nawet będzie to droższa opcja niż inne, to z pewnością będzie ona miała długofalowo o wiele lepsze skutki.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *