Przycinanie żywopłotu - jak wybrać odpowiednie krzewy do żywopłotu

Jak dobrać odpowiednie krzewy na żywopłot?

Ogrodzenie posesji zapewnia bezpieczeństwo i prywatność. Pozwala cieszyć się komfortem i chroni przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Właściciele działek często wybierają żywopłoty, które zasłaniają dom i posesję, a przy tym wyglądają bardzo estetycznie. Jakie krzewy są polecane na żywopłot? Które z nich wymagają więcej, a które mniej uwagi? O tym w poniższym artykule.

Postaw na krzewy szybkorosnące

Żywopłot to najbardziej naturalne ogrodzenie posesji, jakie można wybrać. Wyróżnia się estetycznym wyglądem i chroni działkę przed ciekawością przechodniów. Jednym z najchętniej wybieranych rodzajów krzewów są rośliny szybkorosnące. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na nie?

Niektórym właścicielom posesji zależy na tym, aby żywopłot szybko stał się piękny i zapewnił im maksimum prywatności. Z tego powodu wybierają takie rośliny, na których rozwój nie trzeba czekać latami. Należą do nich między innymi:

  • wiśnia antypka,
  • wiąz turkiestanu,
  • bukszpan,
  • wiciokrzew Henry’ego,
  • ligustr pospolity.

Okres kwitnienia wiśni antypki przypada na maj. Roślina ta jest jedną z najszybciej rosnących, dlatego poleca się ją osobom, którym zależy na praktycznie natychmiastowym wzroście żywopłotu. Wiśnia antypka jest także łatwa w uprawie i nie wymaga wymyślnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na uwagę zasługuje także zimozielony i odporny na silne mrozy ligustr pospolity. Roślina bogata jest w drobne, jasnozielone listki, które zachowują swój kolor przez cały rok.

Dlaczego warto wybrać rośliny zimozielone na żywopłot?

Pracownicy Szkółki drzew i krzewów Karoliny Wyrzykowskiej polecają jako żywopłot rośliny zimozielone. Są to nie tylko krzewy iglaste, ale także liściaste. Niektóre z nich wzbogacone są kolorowymi owocami, które stanowią doskonałą ozdobę żywopłotu nawet mroźną zimą. Do najchętniej wybieranych roślin na żywopłot należy wiecznie zielony bukszpan. Krzew osiąga wysokość do 3-4 metrów, choć właściciele posesji decydują się najczęściej na posadzenie jego odmiany Suffruticosa o wzroście do 1 metra. Bukszpan dobrze znosi strzyżenie i dobrze radzi sobie zarówno w miejscu zacienionym, jak i mocno nasłonecznionym.

Wśród roślin zimozielonych wykorzystywanych jako żywopłot na uwagę zasługuje berberys, który osiąga wysokość do 2-3 metrów. Jest to krzew ciernisty o skórzastych, ciemnozielonych liściach. Zimą roślinę ozdabiają fioletowe owoce z białym nalotem, latem zaś zebrane w pęczki żółte kwiaty. Jako żywopłot można wykorzystać też mahonię pospolitą o wysokości do 1 metra. Jej owoce mają postać granatowo-niebieskich kulek, a liście w okresie jesienno-zimowym i na wiosnę przyjmują brunatnoczerwony kolor.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *