Owoce maliny na krzaku

Jakie krzewy owocowe można zasadzić na ogrodzie?

W przypadku, gdy będziemy chcieli mieć jakieś własne owoce, to najlepszym rozwiązaniem będzie zasadzenie ich na własnej działce lub przestrzeni, gdzie możemy uprawiać jakieś rośliny. W tej chwili jest do wyboru mnóstwo drzew i krzewów owocowych, na których mogą nam urosnąć nasze ulubione owoce. W przypadku, gdy lubimy na przykład borówki, maliny czy agrest, warto zastanowić się, jak dobre warunki mamy do ich uprawy w swoim ogrodzie.

Jakie krzewy owocowe możemy mieć na swojej działce?

W momencie, gdy nie dysponujemy zbyt dużym terenem, aby sadzić drzewa owocowe, dobrym rozwiązaniem jest posiadanie w swoim ogrodzie krzewów owocowych. Nawet kilka tego typu krzewów spowoduje, że będziemy mieli dostęp do owoców, które będą smaczniejsze od tych w sklepie, ale również będą dla nas zdrowsze. Najpopularniejszymi gatunkami krzewów owocowych, które możemy mieć na swojej działce jest borówka amerykańska, malina i porzeczka. Inne krzewy owocowe, które znajdują się dość często w ogrodach, to agrest oraz jeżyna.

Najczęściej w przydomowych ogródkach widzimy maliny, ponieważ można je zbierać z krzaków przez najdłuższy czas. Te owoce na pędach mogą pojawiać się już wczesnym latem i możemy je zrywać nawet do późnej jesieni. Dzięki jedzeniu malin dostarczymy organizmowi wielu substancji ważnych dla naszego funkcjonowania. Niewiele osób może zdawać sobie sprawę, że porzeczka może mieć białe, czarne lub czerwone owoce. Z kolei w momencie, gdy chcemy uprawiać borówkę, trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki, ponieważ nie jest łatwo uzyskać owoce z tych krzewów. 

Doniczka z dojrzałymi truskawkami na krzaczku
Doniczka z dojrzałymi truskawkami na krzaczku / Fot. materiał partnera

Jakie warunki powinny mieć krzewy owocowe, aby prawidłowo się rozwijać?

Maliny najlepiej rosną na terenie, który jest dobrze nasłoneczniony. Takie stanowisko powinno być też osłonięte od wiatru. Owoce te dobrze rozwijają się, gdy jest dość wysoka temperatura na dworze. Gleba pod ich uprawę powinna być umiarkowanie wilgotna i mieć odczyn pH lekko kwaśny. Powinna być też żyzna oraz mieć odpowiednią ilość próchnicy. Sadząc odmianę malin jesiennych, trzeba pamiętać, że są one bardziej odporne na niskie temperatury niż maliny letnie. Te pierwsze można podcinać raz w roku jesienią, a maliny letnie należy przycinać dwa razy w roku także wiosną.

Porzeczki białe i czerwone są łatwiejsze do uprawy i przy okazji odporniejsze na działanie niskich temperatur. Lubią one rosnąć na terenie, gdzie jest sporo słońca. Gleba do ich uprawy powinna być żyzna i umiarkowanie wilgotna, a jej odczyn pH powinien być kwaśny. Stanowiska dla porzeczek czarnych muszą być osłonięte od wiatru, ale lubią one rozwijać się na podobnym podłożu jak porzeczki białe i czerwone. Borówki także najlepiej rosną na terenach, w których jest ciepło, słonecznie oraz same krzewy powinny być osłonięte od wiatru. Na to, ile będziemy mieli owoców borówki, bardzo duży wpływ ma podłoże, na którym ma ona rosnąć. Gleba do jej uprawy musi być żyzna, próchniczna oraz mieć odczyn pH kwaśny, który będzie mieścił się w przedziale 3,5-5,0. W każdym roku jej uprawiania należy sprawdzić odczyn podłoża. W przypadku, gdy odczyn nie będzie w odpowiednim przedziale, trzeba obniżyć pH przy pomocy konkretnych nawozów. Tego typu krzewy owocowe możemy również hodować, gdy mieszkamy w bloku. Na balkon mini dobrze sprawdzą się wszystkie wymienione wcześniej krzewy owocowe, a także można uprawiać truskawki czy poziomki.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *