Magnolia kwitnąca na różowo na ogrodowym trawniku

Drzewka ozdobne – najpiękniejsze drzewa do ogrodu

Coraz chętniej do projektowania ogrodu wykorzystuje się roślinność ozdobną. Spośród wielu istniejących gatunków drzew i krzewów można wybrać dokładnie te, które najlepiej wpisują się w koncepcję ogrodu, niezależnie od wielkości i rodzaju terenu.

Dobór drzew do stylu ogrodu

Najczęściej użytkownicy ogrodów decydują się na ich regularne zakrzewienie lub projekt tak zwanego ogrodu krajobrazowego. W przypadku zwykłego ogrodu drzewka ozdobne sadzi się wzdłuż wyraźnych linii geometrycznych, gdzie wymagana będzie dokładna pielęgnacja nasadzeń: krzewy i drzewa do ogrodu są starannie przycinane, aby uzyskać właściwy kształt. Taki ogród charakteryzuje się centralnym żywopłotem, dlatego często stosuje się tu odmiany roślin, które tolerują strzyżenie. Do formowania niskiego zielonego ogrodzenia odpowiednie będą:

  • Porzeczka złota.
  • Lipa drobnolistna.
  • Bukszpan zimozielony.
  • Krzew pięciornika.
  • Cisowa jagoda.
  • Świerk zwyczajny.

Jeśli celem jest stworzenie wysokiego, formowanego żywopłotu, należy zwrócić uwagę na rośliny, takie jak:

Roślinność do ogrodu krajobrazowego

Ten rodzaj ogrodu zakłada formułę, w której drzewa i krzewy ogrodowe rosną w swojej oryginalnej formie, bez ścisłego porządku i form. Wybór roślinności zielonej jest dość szeroki, gdyż jedynym kryterium jest odpowiedni dobór drzewka lub krzewu do panujących warunków. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku na przykład sadzonki magnolii czy sadzonki lilaka Do ogrodu krajobrazowego nadają się zarówno rośliny liściaste, jak i iglaste. Wiele osób wybiera też takie rośliny jak klon, irga. Wiele z nich pięknie kwitnie, a niektóre odmiany owocują nawet jesienią.

Zasady aranżacji nasadzeń drzew w ogrodzie

Aby zaprojektować ogród, należy kierować się zasadami prawidłowego ułożenia roślinności, ponieważ od tego zależy kształt kompozycji, tempo wzrostu nasadzeń. W przypadku małego obszaru należy wybrać małe lub karłowate drzewa – wiśnię, jabłoń karłowatą itp. Wysoka roślinność z bujną koroną dobrze wygląda na rozległych trawnikach. Drzewa należy sadzić jak najdalej od linii energetycznych. Wybierając odmianę i rodzaj drzewa, weź pod uwagę warunki wzrostu. Nie należy sadzić roślin o silnym systemie korzeniowym w pobliżu domu. Zaleca się również udekorowanie ogrodu w zależności od tego jakiej ilości światła słonecznego, potrzebuje dany krzew lub drzewko.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *