Gwiazda betlejemska z koroną czerwonych liści

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską po świętach, aby wybarwiła się na czerwono na kolejne Boże Narodzenie?

Gwiazda betlejemska na stałe weszła do naszej świątecznej tradycji. Tymi pięknymi roślinami chętnie dekorujemy mieszkania i biura w okresie Bożego Narodzenia. Często jednak po kilku tygodniach poinsecja traci czerwoną koronę liści, a sama roślina ląduje w śmietniku. Jednak nie musi tak być! Poradzimy, jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, żeby przed następnymi świętami Bożego Narodzenia na nowo utworzyła koronę kolorowych liści w kształcie gwiazdy.

Gwiazda betlejemska — prawdziwa gwiazda z Meksyku

Gwiazda betlejemska, czyli wilczomlecz nadobny, zwana również poinsecją pochodzi z Meksyku, gdzie w naturalnych warunkach właśnie w grudniu jej liście wybarwiają się na czerwono. Liście te tworzą czerwone korony, nazywane błędnie kwiatami. Z Meksyku wilczomlecze trafiły do Stanów Zjednoczonych i podbiły serca miłośników świątecznych dekoracji. W latach 90. XX wieku poinsecje zaczęły pojawiać się w Polsce i dziś są już obowiązkową świąteczną ozdobą. 

Sprawdź, jak kupować gwiazdę betlejemską

Jeżeli po świętach mamy doniczkę z gwiazdą betlejemską, możemy spróbować zadbać o nią tak, aby na kolejne Boże Narodzenie znowu wybarwiła się na czerwono.

Przesadzanie poinsecji, która zakończyła już kwitnienie
Przesadzanie poinsecji, która zakończyła już kwitnienie / Fot. Canva.com

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, aby wybarwiła się na kolejne święta?

Gwiazda betlejemska na wiosnę zapada w swój „zimowy” sen i gubi liście. W tym czasie musimy przyciąć roślinę do wysokości 10 cm nad ziemią i przechowywać w temperaturze 18-20°C, utrzymując lekką wilgotność gleby.

Na przełomie marca i kwietnia przesadzamy roślinę do ziemi kwiatowej, zaczynamy normalnie podlewać i nawozić. Doniczkę z poinsecją ustawiamy w miejscu ciepłym i jasnym, ale wystawionym na bezpośrednie nasłonecznienie. Latem możemy ją wynieść do ogrodu lub na balkon i postawić w pół cieniu.

Aby w grudniu poinsecja znowu utworzyła koronę z wybarwionych liści, już od października musi — przez 12-14 godzin na dobę — przebywać w całkowitym zaciemnieniu (bez dostępu światłą dziennego i sztucznego). Wystarczy nakrywać ją odpowiednio dużym naczyniem lub kartonem. Nie trzeba jej także nawozić.

W tym czasie roślina wytworzy liście, które będą wybarwione na czerwono i stworzą świąteczną koronę na Boże Narodzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *