Tuż przed świętami Bożego Narodzenia kwiaciarnie, markety a nawet dyskonty pełne są doniczek z gwiazdami betlejemskimi. Jak się jednak okazuje, nie każda roślina kupiona na początku grudnia dotrwa do świąt. Jak kupować gwiazdę betlejemską, aby w dobrej kondycji wytrzymała nawet kilka miesięcy.
Czerwone poinsecje nieodłącznie kojarzą się nam z choinką oraz świątecznym nastrojem i wnoszą bożonarodzeniowy klimat do naszych mieszkań i biur. Tradycja dekorowania pomieszczeń gwiazdami betlejemskimi przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych. W USA już w połowie XIX wieku zachwycano się urodą tych roślin, a 100 lat później poinsecje na stałe zagościły w kanonie świątecznych dekoracji. W latach 90. XX wieku, razem z św. Mikołajem w czerwonym kubraczku i zaprzęgiem reniferów do naszego kraju trafiła także moda na gwiazdy betlejemskie.
W kwiaciarniach, centrach ogrodniczych i supermarketach znajdziemy te piękne wilczomlecze w wielu kolorach, od śnieżnobiałego, przez seledynowy, wiele odcieni łososiowego i różu, po klasyczną głęboką czerwień. Niestety nie zawsze gwiazda betlejemska kupiona przed świętami pozostaje piękna. Zdarza się, że nie dotrzyma nawet do pierwszej gwiazdki. Więdnie, traci liście lub atakuje ją zgnilizna. Sprawdź, jak dbać o gwiazdę betlejemską, aby zachowała swoje piękno na dłużej.
Istnieje także kilka zasad, których warto przestrzegać, jeszcze zanim przyniesiemy roślinę do domu. Poradzimy, jak wybierać gwiazdę betlejemską i na co zwrócić uwagę w sklepie lub kwiaciarni.
Warto sprawdzić:
Jak dbać o kaktusa Bożego Narodzenia, Jak zrobić suszone pomarańcze na choinkę, Jak dbać o gwiazdę betlejemską, Jak dbać o fiołki afrykańskie
Jak kupować gwiazdę betlejemską
Kupując gwiazdę betlejemską przede wszystkim warto zwrócić uwagę na liście – te zielone oraz te wybarwione. Wybrana przez nas roślina musi mieć zdrowe, jędrne liście. Wszystkie więdnące lub uszkodzone liście powinny wykluczyć zakup takie gwiazdy betlejemskiej. Po drugie należy sprawdzić ziemię, czy nie ma w niej żadnych szkodników oraz oznak zgnilizny. Często zdarza się, że niewłaściwie podlewane rośliny mogą być przelane lub przesuszone. Również takie poinsecje nie będą dobrze rosły w naszym mieszkaniu. Ważny jest również transport rośliny do domu. Absolutnie nie można zostawiać jej na dłużej w zimnym samochodzie i na przykład iść na kolejne zakupy. Roślina wynoszona na zewnątrz powinna być zapakowane, aby nie narażać jej na gwałtowną zmianę temperatury. Natomiast po powrocie do domu gwiazdę trzeba odpakować i ustawić we właściwym miejscu. Sprawdź, jak dbać o gwiazdę betlejemską w domu.
Jak kupować gwiazdę betlejemską
Na co zwrócić uwagę przy wyborze gwiazdy betlejemskiej, czyli kupowanie poinsecji krok po kroku.
Instructions
Liście
Gwiazda betlejemska musi mieć obfite, gęste, ciemnozielone liście.
Kolorowe liście otaczające drobne kwiaty muszą być zdrowe i mocno wybarwione.
Pąki
Roślina musi mieć dużo młodych pąków, aby mogła kwitnąć przez kilka najbliższych tygodni w okresie Bożego Narodzenia.
Szkodniki
Sprawdź, czy na roślinie lub w ziemi w doniczce nie ma szkodników ani owadów. Zwróć również uwagę, czy w glebie nie ma śladów pleśni lub zgnilizny.
Transport
Roślina wyniesiona na zewnątrz musi być zabezpieczone przed zimnem. Nie można narażać jej na nagłą zmianę temperatury. Gwiazdy nie można zostawiać także na dłużej w zimnym samochodzie. Po powrocie do domu poinsecja powinna być od razu odpakowana i ustawiona we właściwym miejscu.