Piękne Boże Narodzenie: Gwiazda betlejemska, hiacynt, amarylis

Nie tylko gwiazda betlejemska. Poznaj rośliny, którymi udekorujesz dom na Boże Narodzenie. Naturalne kwiaty to wspaniałe uzupełnienie bożonarodzeniowych dekoracji. Czerwone, białe, różowe lub łososiowe idealnie współgrają z klimatem zimowych świąt. Gwiazda betlejemska, ostrokrzew i grudnik już na stałe zagościły wśród bożonarodzeniowych ozdób. Ale czy to koniec kwiatowych dekoracji? Poradzimy, jakie kwiaty wybrać, aby udekorować dom na Boże Narodzenie.

Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja

Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska, stała się już jedną z obowiązkowych dekoracji w okresie Bożego Narodzenia. Jej oryginalna nazwa to wilczomlecz piękny lub wilczomlecz nadobny, a jej ojczyzną jest Meksyk. Ta niezwykle dekoracyjna roślina dostępna jest w wielu kolorach, od białego po głęboką czerwień. Gwiazda betlejemska w ozdobnej doniczce stanowi wyjątkową naturalną ozdobę, a czerwień i zieleń doskonale komponują się z kolorystyką większości stroików świątecznych.

Poinsecja może zdobić nasze mieszkania i biura nie tylko w grudniu. Wystarczy przestrzegać kilku zasad pielęgnacji, a gwiazda betlejemska będzie cieszyć nasze oczy aż do wiosny. Wilczomlecz bardzo lubi wodę, dlatego w okresie kwitnienia musi być regularnie i intensywnie podlewany. Najlepsze podłoże dla gwiazdy to zwykła ziemia kwiatowa zmieszana jest z torfem. Warto żeby pozostawała ona cały czas wilgotna. Jako roślina pochodząca z gorącego Meksyku źle znosi przeciągi i niską temperaturę w domu dlatego warto doniczkę z kwiatem ustawić na słonecznym parapecie.

Świąteczne hiacynty

Hiacynt

Hiacynty pędzone z cebul wyjątkowo pięknie prezentują się wśród świątecznych dekoracji. Świeże kwiaty w środku zimy dodają niezwykłego uroku bożonarodzeniowym kompozycjom. Hiacynty to rośliny cebulowe, które w naturalnym środowisku do gruntu wysadzane są jesienią i zakwitają wczesną wiosną. Aby te piękne rośliny cieszyły nasze oczy zimą, cebule muszą zostać poddane pędzeniu, dzięki czemu w grudniu rośliny obsypują się pachnącymi kwiatami.

Hiacynty szczególnie efektownie wyglądają w szklanych naczyniach lub rustykalnych pojemnikach, misach lub doniczkach. Rośliny można podlewać raz na 10 dni. Nie mogą być przelane, ale nie można dopuścić jednak do całkowitego przesuszenia. Po kwitnieniu pozostawia się rośliny aby zaschły i wiosną można posadzić cebulę w ogrodzie. Zakwitnie najwcześniej po roku lub nawet później.

Kaktus bożonarodzeniowy czyli grudnik

Grudnik, zygokaktus, kaktus Szlumbergera, czyli tak zwany kaktus bożonarodzeniowy

Zygokatus, popularnie nazywany grudnikiem, to efektowna roślina, która kwitnie w grudniu. Kaktus bożonarodzeniowy lub kaktusem Szlumbergera stanowi wyjątkowo oryginalną ozdobę w okresie świątecznym, ale nie tylko. Kwiaty grudnika mogą stanowić dodatek do prawie każdej kompozycji, ponieważ występują w całej palecie barw – od kremowych i różowych, przez fiolet po czerwień i purpurę. Dostępne są także odmiany o kwiatach białych, łososiowych lub żółtych.

Grudnik doskonale czuje się na parapetach okienny przy oknach wychodzących na zachód. Dla prawidłowego rozwoju grudnik potrzebuje spryskiwania wodą, nie wolno jednak dopuścić do tego, aby w doniczce stała woda!

Amarylis czyli hipeastrum

Amarylis, czyli hipeastrum

Piękna roślina doniczkowa znana jako amarylis to tak naprawdę hipeastrum, która kwitnie zimą i wczesną wiosną. Jej wielkie kwiaty zachwycają różnymi odcieniami koloru czerwonego, łososiowego, różowego lub pomarańczowego. W Polsce hipeastrum rośnie jedynie w doniczkach, szklarniach lub ogrodach botanicznych. Roślina potrzebuje dużo światła – więc dobrze czuje się w południowych oknach.

Amarylis jest rośliną wieloletnią, dlatego z powodzeniem możemy cieszyć się nim przez dłuższy czas. Kiedy przekwitnie trzeba odciąć łodygę tuż nad cebulą. Aby za rok zakwitła ponownie, cebulę nadal należy zasilać i podlewać. Wraz z nastaniem jesieni robimy to rzadziej. Na okres spoczynku najlepiej jest przenieść cebulę amarylisu w chłodniejsze miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *