Ojciec z niemowlęciem owiniętym w beżowy kocyk

Jak pielęgnować noworodka? Tylko pewne i bezpieczne sposoby!

Gdy maluszek pojawia się na świecie jego rodziców ogarnia ogromna radość i szczęście. Jednak od razu towarzyszy tym uczuciom obawa przed tym, że nie sprosta się oczekiwaniom. Trzeba tutaj powiedzieć, że każdy opieki nad dzieckiem musi się nauczyć i strach przed tym, że zrobi się coś nie tak należy przełamać. Dotyczy to zarówno ojców, jak i matek, bo mimo że kobieta nosi pod sercem dziecko przez 9 miesięcy, to jednak nie ma pojęcia o tym, jak wygląda praktyczna opieka nad nim. Na pewno warto odpowiednio się do tego przygotować, ale żadna mądra książka nie zastąpi praktyki. Zatem jak pielęgnować noworodka? Poznajcie tylko pewne i bezpieczne sposoby.

Mycie noworodka – jak robić to bezpiecznie?

Pierwsza kąpiel noworodka bez wątpienia jest stresująca dla rodziców. Warto wiedzieć, że nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Na pewno do zorganizowania pierwszej i kolejnych kąpieli potrzebne będą akcesoria do pielęgnacji noworodka. Rzecz jasna trzeba wybrać wanienkę i wyłożyć ją pieluszką tetrową albo specjalną matą do wanienek. Przydadzą się gaziki do przemycia oczu, a także kosmetyki do kąpieli noworodka. Przyda się oliwka dla dzieci, krem na odparzenia, czysta pieluszka, ubranko, pałeczki do czyszczenia zewnętrznych części ucha przeznaczone dla dzieci, a także chusteczki nawilżane w razie niespodzianki przy przewijaniu. Potrzebny będzie oczywiście otulacz po kąpieli. Ten ostatni oferuje sklep dziecięcy babyville.pl. Wodę wlewa się maksymalnie 10 cm powyżej dna i sprawdza temperaturę, która powinna wynosić od 35 do 37 stopni. Z kolei temperatura otoczenia powinna wynosić 22-25 stopni. Kąpiel można zacząć poza wanienką od wymycia oczu i twarzy gazikiem. Prawą rękę wkłada się pod pupę dziecka, a lewą przytrzymuje główkę wkładając dziecko do wanienki. Potem prawą dłoń trzeba uwolnić, a lewą dalej przytrzymywać główkę, tak by się nie zamoczyła i delikatnie myć dziecko gąbeczką, uważając by nie zamoczyć gojącego się pępka. Na koniec możesz umyć główkę, uważając by nie zamoczyć oczu i twarzy dziecka. Wszystkie czynności wykonuje się krótko, bo kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Przy wycieraniu należy otulić dziecko i nie należy pocierać jego skóry. Na przesuszone miejsca można użyć oliwkę lub krem. Dziecka nie trzeba myć codziennie wystarczy 2-3 razy w tygodniu. Za codzienną higienę wystarczy przemywanie newralgicznych miejsc zamoczonym gazikiem oraz rzecz jasna przewijanie i zabezpieczanie skóry przed odparzeniami.

Jak bezpiecznie karmić noworodka? Wszystko co należy wiedzieć na temat karmienia naturalnego i karmienia z butelki

Przy karmieniu noworodka należy zawsze podtrzymywać jego główkę, natomiast mama może karmić w pozycji leżącej, półsiedzącej albo siedzącej. Przyda się rogal do karmienia, który ułatwia wygodne i prawidłowe ułożenie dziecka. Jeżeli nie masz pokarmu, to oczywiście musisz sięgnąć po mleko dedykowane dla noworodków, które zakupisz w aptece. Należy je rozrabiać z przegotowaną wodą w odpowiedniej temperaturze. Nie może być ona wyższa niż temperatura ciała dziecka, nie powinna być też niższa. Zbyt zimne mleko może wywołać kolki u dziecka. Karmienie butelką możliwe jest także po odciąganiu pokarmu laktatorem. Dzięki temu w karmienie może zaangażować się także ojciec dziecka i budować więź z maluchem. Ważne jest odpowiednie przechowywanie matczynego pokarmu. Sprawdzą się specjalne torebki do przechowywania pokarmu z dziobkiem. Mleko mamy poza lodówką można przechowywać 12 godzin, a w lodówce od 2 do 5 dni, w temperaturze od 3 do 5 stopni. Pokarm matki można także w owych torebkach zamrażać. W tempraturze minus 10 stopni pokarm można przechowywać przez 2 tygodnie. Z kolei w zamrażarce o temperaturze od minus 18 do minus 20 stopni do 6 miesięcy. Odpowiednie butelki do karmienia noworodka ze smoczkami antykolkowymi dostosowanymi do stopnia rozwoju malucha znajdziesz wśród akcesoriów do pielęgnacji noworodka.

Jak uniknąć kolek u noworodka albo je złagodzić?

Na pewno należy sięgnąć po wspomniane butelki ze smoczkiem antykolkowym. Smoczek ma budowę przypominającą kobiecą pierś. Mleko nie wypływa zbyt szybko, a samo akcesorium utrwala naturalny odruch ssania. Ale kolki zdarzają się także u dzieci pijących mleko bezpośrednio z piersi i związane jest to z niedostosowaniem przewodu pokarmowego do przyjmowania pokarmu. Mogą być związane z alergią, nietolerancją lub nadmiarem bodźców zewnętrznych. Noworodek w czasie kolki płacze, pręży się i podkurcza nóżki z powodu bólu brzuszka. Należy zachować spokój zapewnić dziecku bliskość, utulić i delikatnie masować brzuszek. W przypadku karmienia piersią mama powinna dbać, by jej dieta była lekkostrawna, a także nie zawierała zbyt dużej ilości nabiału. Oczywiście powinna zrezygnować z jedzenia produktów powodujących wzdęcia. Po jedzeniu zawsze dziecko należy nosić w pozycji pionowej do momentu odbicia, a także układać na brzuszku w celu ułatwienia wydostawania się gazów. Karmienie powinno odbywać się o stałych porach w bezstresowej atmosferze.

Skuteczne sposoby na uśpienie dziecka – o czym należy pamiętać?

Warto zwrócić jeszcze uwagę na usypianie malucha. Trzeba wiedzieć, że ze względu na niewielką jeszcze pojemność żołądka dziecko w pierwszych tygodniach je bardzo często i śpi krótko pomiędzy posiłkami, co jest dla niego w tym okresie wystarczające. Sen w ciągu nie trwa dłużej niż 1-2 godziny. Stąd dla rodziców jest to trudny okres. Do tego jeszcze dochodzi usypianie dziecka, co przy problemach związanych z kolkami bywa trudne. Na pewno trzeba wyciszyć bodźce zewnętrzne i zapewnić dziecku bliskość. Można skorzystać też z bujanego fotela, bo bujanie usypia malucha. Pomocny może być też miś szumiś imitujący dźwięki z wód płodowych.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *