Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie

Wrzosy to jeden z symboli jesieni – nie tylko w ogrodzie. Warto posadzić te piękne rośliny w ogrodzie i cieszyć się ich wspaniałymi kolorami w czasie, gdy inne kwiaty przekwitają, a dni stają się coraz bardziej szare. Poradzimy, jak uprawiać wrzosy w ogrodzie.

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie


Wrzosy to jedne z najpiękniejszych jesiennych roślin ogrodowych. Szczególnie dobrze prezentują się posadzone w większych grupach, kilku- kilkunastu roślin. Takie sadzenie sprzyja także samym roślinom, gdyż wrzosy lepiej rosną, gdy stworzy się im mini wrzosowisko. Wrzosy nie są roślinami wymagającymi, ale aby uprawa zakończyła się sukcesem trzeba przede wszystkim zapewnić krzewinkom kwaśną, dość ubogą, przepuszczalną glebę. W przygotowaniu odpowiedniego podłoża warto wykorzystać kwaśny torf oraz przekompostowaną korę sosnową. Można także kupić gotowe podłoże dla roślin wrzosowatych. Wrzosy lubią także ciepło, dlatego stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

Zobacz także: jak uprawiać zioła w ogrodzie, jak zabezpieczyć lawendę na zimę, jak uprawiać hortensje w ogrodzie

Kiedy sadzimy wrzosy

Zdaniem ekspertów najlepszy czas na sadzenie wrzosów to wrzesień, jednak rośliny z doniczek o rozbudowanym systemie korzeniowym, można sadzić od wiosny do jesieni. Umieszczając krzewinki w podłożu rozmieszczamy je co 15 – 20 cm, aby miały miejsce na rozrost. Jak już wspomniano, najlepiej jest sadzić wrzosy w grupach, aby rośliny stworzyły mini ogródek wrzosowy. Jako towarzystwo dobrze sprawdzą się wrzoście (często mylone z wrzosami), azalie, jałowce i lawenda.

Jak pielęgnować wrzosy

Wrzosny nie należą do roślin wymagających szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze jest umiarkowane podlewanie – najlepiej deszczówką. Absolutnie nie można dopuścić do zalewania roślin. Nie powinno się także zraszać krzewinek, gdyż może to spowodować chorobę grzybową.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także coroczne przycinanie roślin. Cięcie wykonujemy na wiosnę, aby zimą stare pędy chroniły roślinę przed mrozem. Na przełomie marca i kwietnia przycinamy rośliny około 10 cm nad ziemią. Zabieg ten pomoże w rozrośnięciu się rośliny na boki.

Wrzosy nie potrzebują zbyt wiele nawożenia – wystarczy raz w roku zasilić rośliny nawozem do roślin wrzosowatych lub do iglaków.

Sprawdź, jak uprawiać len w ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *