Mała łazienka urządzona na biało

Jak urządzić małą łazienkę?

Łazienki w polskim budownictwie nie są duże. Najczęściej w blokach to pomieszczenie nie liczy sobie więcej niż 3-4 metry kwadratowe. Czy na takiej powierzchni da się urządzić ładną i estetyczną łazienkę? Zdecydowanie tak – skorzystaj z naszego poradnikowego tekstu i dowiedz się, jak urządzić małą łazienkę. 

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Istnieje kilka sprytnych patentów, żeby optycznie powiększyć łazienkę. Oto kilka pomysłów na to pomieszczenie:

 • jasne kolory w tonacji bieli, beżu i szarości,
 • płytki ceramiczne na podłodze, ale również na ścianach,
 • w miejscu, gdzie kończą się płytki, ściany w kolorze identycznym jak glazura,
 • kwadratowe płytki podłogowe w łazience ułożone w kształt karo, co optycznie poszerzy pomieszczenie,
 • duże lustro to kolejny element, który nada wnętrzu głębi,
 • odsłonięta podłoga sprawi, że łazienka będzie wyglądać na większą,
 • urządzenia sanitarne podwieszane: sedes i umywalka nie muszą dotykać podłogi,
 • mało bibelotów, dekoracji, rzeczy zabierających przestrzeń,
 • wybór błyszczących płytek a nie matowych. Błysk odbija światło, co optycznie powiększa.

Jakie płytki do małej łazienki?

Możliwie jak najbardziej odsłonięta podłoga i jak najwięcej widocznych płytek to sprytny trik powiększający przestrzeń. Jeśli chodzi o płytki podłogowe, to najlepsze będą kwadratowe, 

układane we wzór karo. Do małej łazienki wybieraj duże płytki, a nie małą mozaikę – to też powiększa wnętrze. Glazura na podłodze, nie musi być identyczna jak na ścianach, ale stawiaj na produkty w podobnej tonacji – najlepiej białej, kremowej lub jasnoszarej. Kupuj błyszczące płytki, a nie matowe – przynajmniej te na ścianach. Wąską łazienkę można poszerzyć używając płytek z dekorami i układając z nich poziome pasy, z kolei niską łazienkę wydłużą płytki pionowe z pionowymi dekorami. 

Jakie oświetlenie do łazienki?

Najważniejsze podczas wyboru idealnych lamp do twojej łazienki jest fakt, żeby oświetlały wnętrze równomiernie, bez cieni i kontrastowych obszarów. Starannie wybieraj rodzaj oświetlenia do małej łazienki. Wybierz jedno, górne światło lub kilka mniejszych, punktowych. Światło górne, w zależności od moc żarówki, może być rozproszone i niewystarczające, żeby oświetlić wszystkie zakamarki łazienki. Światło punktowe może być lepszym pomysłem, ale ważne, żeby je dobrze dopasować. 

Oświetlenie łazienki – pomysły:

 • dwa niezależne obwody – na przykład dwa źródła światła punktowego, które można włączyć razem lub osobno,
 • taśmy LED – bardzo modne, doskonały pomysł na oświetlenie na przykład naokoło lustra,
 • górne światło – na przykład lampa wisząca, która poza oświetleniem wnętrza może pełnić również funkcję dekoracyjną,
 • punkty LED-owe  – na przykład zamontowane na suficie,
 • świetlówki liniowe – jako funkcjonalna alternatywa dla taśm LED.

Poza światłem dobrze dobrana lampa może podbić efekt jasnych, lśniących płytek. Jasna łazienka jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy pomieszczenie służy za toaletkę i wykonujesz tam makijaż. 

Jak urządzić łazienkę w bloku?

Łazienka w bloku to wyjątkowo mała powierzchnia – niekiedy tylko 3 metry kwadratowe. Stare budownictwo i projekty łazienek z czasów PRL-u: malutkie klitki, niezbyt ustawne, ściany często również pomalowane – o zgrozo – farbą olejną – to niełatwa powierzchnia do zaaranżowania. Jak urządzić łazienkę na tak niewielkim metrażu? Każdy centymetr należy maksymalnie wykorzystać. Najlepiej wybrać meble na wymiar – to gwarancja, że będą idealnie dopasowane do kształtu pokoju, krawędzi i narożników. Do miniaturowej łazienki idealnie sprawdzą się podwieszane meble i ceramika łazienkowa – żeby zajmowały jak najmniej miejsca i nie stykały się z podłogą, co dodatkowo nadaje wrażenia przestrzeni. 

Pokutuje myślenie, że w malutkiej łazience nie ma miejsca na wannę. Błąd! Kabina prysznicowa zajmuje nawet więcej, bo trzeba doliczyć jeszcze miejsce na otwarcie drzwi. Kabina z drzwiami przesuwnymi zajmuje trochę mniej miejsca, ale na swobodne otwieranie się i zamykanie drzwi przesuwnych potrzebny jest około metr. Różnice pomiędzy drzwiami może nie są duże – zaledwie 10 czy 20 centymetrów – ale w przypadku 3 metrów kwadratowych powierzchni każdy centymetr ma znaczenie. Ile miejsca zajmuje wanna? Najmniejsze, dostępne modele są długości około 100-120 centymetrów – zmieści się nawet w niedużej łazience. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *