Współczesne łazienka w stylu kolonialnym z elementami z naturalnego bambusa i kamienia

Jak urządzić łazienkę w stylu kolonialnym?

Marzy Ci się łazienka w stylu kolonialnym? Postaw na naturalne materiały – kamień, drewno, oryginalne tkaniny, ciepłe światło i dodatki przywołujące na myśl dalekie podróże. Łazienka kolonialna to przeciwieństwo modnego stylu skandynawskiego, ale jest ciekawym pomysłem dla wszystkich miłośników dalekich podróży i egzotycznych klimatów. Oto krótki poradniki, jak urządzić łazienkę w stylu kolonialnym.

Styl kolonialny w aranżacji wnętrz

Styl kolonialny w aranżacji wnętrz, szczególnie w swojej współczesnej odsłonie, to idealny wybór dla wszystkich, którzy kochają naturalne materiały, ale jednocześnie nie boją się egzotyki i mocnych akcentów. Taka stylistyka sprawdzi się nie tylko w salonie i sypialni, ale także w łazience. 

Styl kolonialny swoje korzenie ma w XIX w Imperium Brytyjskim, gdzie nieustannie mieszały się wpływy kultur z najdalszych zakątków świata. Dzięki temu styl kolonialny łączy elementy wystroju wnętrz pochodzące z krajów afrykańskich i azjatyckich (blisko- i dalekowschodnie) z akcentami stylu wiktoriańskiego. W tamtym czasie Imperium Brytyjskie obejmowało prawie połowę świata, od Australii przez Kanadę, Indochiny, po Afrykę. Dlatego w stylu kolonialnym widoczne są egzotyczne inspiracje. Naturalny kamień, drewniane meble, akcesoria z bambusa i rattanu, oryginalne tkaniny w etniczne wzory i naturalna roślinność – to podstawa wystroju w stylu kolonialnym. 

Łazienka w stylu kolonialnym 

Efektowna łazienka w stylu kolonialnym wymaga przestrzeni. Ciężko będzie zaaranżować salon kąpielowy w stylu Imperium w niewielkim mieszkaniu w bloku. Ten styl to przede wszystkim zastosowanie naturalnych materiałów wykończeniowych – kamienia i egzotycznego drewna oraz naturalnych tkanin i dodatków w postaci drewnianych żaluzji, okiennic, parawanów i wiatraków. 

Jakie płytki do łazienki wybrać? W takiej łazience doskonale sprawdzą się płytki z motywem arabeski (styl z Afryki Północnej) lub imitujące naturalny kamień albo terakotę. Do łazienki warto wprowadzić meble z drewna egzotycznego – teku lub mahoniu. Są one niezwykle dekoracyjne, a dodatkowo bardziej odporne na działanie ciepła i wilgoci niż te, wykonane z drewna rodzimych gatunków. Ciekawym pomysłem jest także instalacja wiatraka pod sufitem, który jest typowym elementem wyposażenia pomieszczeń w stylu kolonialnym. Całość dopełnią egzotyczne dodatki, ciepłe światło i odpowiednio dobrane tkaniny (zasłony, ręczniki, dywaniki).

Rośliny – obowiązkowy dodatek do kolonialnej łazienki

Wiele osób dysponuje łazienką z oknem, które daje dodatkowe możliwości aranżacji i wykorzystania akcesoriów typowych dla kolonialnego wystroju. Dzięki bezpośredniemu dostępowi światła możemy udekorować przestrzeń żywymi roślinami. W łazience efektownie będą prezentować się zamiokulkas, zielistka, monstera oraz krotony. 

Okno może stanowić także miejsce, gdzie zastosujemy ciekawe tkaniny oraz drewniane żaluzje lub okiennice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *