Porządkowanie ogrodu

Jak utrzymywać porządek wokół domu?

Uporządkowaną przestrzeń wokół domu tworzy reprezentacyjny wjazd i zadbany trawnik. O czym należy pamiętać i jakie czynności regularnie wykonywać, by cieszyć się takim otoczeniem? Podstawą jest oczywiście systematyczne koszenie i nawadnianie trawy oraz odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne w zakresie nawierzchni, na przykład kostki brukowej.

Prace porządkowe, o których muszą pamiętać właściciele domów

Możliwość posiadania własnego ogrodu i szerokiego wjazdu na posesję to powód do radości i dumy. Właściciele domów doceniają to, na co zapracowali, choć w większości przyznają również, że utrzymanie takiej przestrzeni w czystości, wymaga od nich organizowania wielu prac porządkowych. Regularność i systematyczność w ich zakresie jest priorytetowa, bo zaniedbanie jakiegokolwiek etapu robót grozi dużymi zaległościami.

Kluczową kwestią jest też posiadanie odpowiednich sprzętów, które powinny mieć swoje wyznaczone miejsce. Obecność kosiarki na środku trawnika czy łopaty opartej o mur, skutecznie zaburza bowiem prezencję podwórka. Ogrodowy domek narzędziowy w Castoramie jest więc dobrym przykładem tak zwanego składzika, w który zainwestować powinni wszyscy posiadacze domów z ogrodem. 

Przejdźmy jednak do kwestii kluczowych prac i zacznijmy ten wątek od kostki brukowej, czyli najpopularniejszego materiału stosowanego na zewnątrz polskich domów. 

Regularna pielęgnacja kostki brukowej wokół domu

Aby nawierzchnia wokół domu dobrze się prezentowała, należy regularnie ją zamiatać.
W ten łatwy sposób można pozbyć się zalegających na niej drobnych kamieni i piasku. Czy taka pielęgnacja jest jednak wystarczająca? Oczywiście, że nie. Choć konieczna, to stanowi zaledwie ułamek tego, jak prawidłowo dbać o kostkę brukową.

Co najmniej trzy razy w roku trzeba ją bowiem myć także na mokro. Można użyć do tego specjalnych narzędzi, na przykład karchera. Istotna jest również impregnacja i uzupełnianie ubytków w fugach. Jeśli zauważysz, że pojedyncze kostki na podjeździe zaczynają się ruszać i przesuwać, najwyższy czas na to, by podsypać je znowu specjalnym piaskiem.

Plamy z oleju czy innych substancji usuwaj zawsze na bieżąco, bo pozostawione, mogą wniknąć zbyt głęboko w nawierzchnię. A wówczas ich zneutralizowanie stanie się niemożliwe do zrealizowania. 

Regularna pielęgnacja trawnika wokół domu 

Jeśli chodzi o trawnik, wymaganej pracy jest równie dużo, o ile nie więcej. By ta przebiegała jednak płynnie, konieczne jest wyposażenie w postaci kosiarki. Do wyboru masz zarówno modele spalinowe, jak i elektryczne. Ich przydatnym uzupełnieniem są z kolei podkaszarki, które docierają w trudno dostępne miejsca – szczeliny między tujami czy drzewami. 

Wolisz jedno, uniwersalne narzędzie? W takim razie zainteresować Cię powinna kosa spalinowa. Sprzęt, choć przeznaczony do ścinania trawy na rozległych terenach, ze względu na minimalistyczną formę, doskonale radzi sobie też ze wszelkimi zwężeniami. 

Koszenie trawnika

Wśród skompletowanych przez Ciebie akcesoriów do pielęgnacji trawy, nie powinno też zabraknąć węża ogrodowego lub zraszacza. Regularne podlewanie nawierzchni to w końcu absolutna konieczność, którą powinno się praktykować co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu.

Poza wężem, kosiarką i karcherem, przydadzą Ci się również klasyczne grabie do liści, miotły podwórkowe czy taczki ogrodowe. Tym bardziej, jeśli w obrębie Twojego ogrodu funkcjonuje warzywniak i kompostownik. Wyposażony we wszystkie, niezbędne narzędzia jesteś w stanie ułatwić sobie pracę, przyspieszyć ją i zachować zorganizowany charakter przestrzeni wokół domu. A jest to szczególnie istotne, jeśli dysponujesz dość dużą działką.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *