Probiotyki na biegunkę

Jak wybrać probiotyk na biegunkę?

Występowanie biegunki to nie tylko objaw schorzenia, ale także nieprzyjemna dolegliwość, której chcemy pozbyć się jak najszybciej. Czym faktycznie jest biegunka i w jakich okolicznościach występuje? Jak dobrać probiotyk na biegunkę i dlaczego preparat tego typu może pomóc? 

Przyczyny i skutki występowania biegunek

Jedną z przyczyn występowania biegunek jest antybiotykoterapia, która prowadzi do wyjałowienia mikroflory jelitowej. Wiąże się z rozmnażaniem drobnoustrojów chorobotwórczych takich jak Escherichia coli, Campylobacter, czy Salmonella. Ponadto biegunki mogą dotknąć dzieci. W tym przypadku główną przyczyną występowania biegunki są rotawirusy, a także zakażenia bakteryjne. Wśród bakterii, które wywołują biegunkę, wymienia się szczepy Salmonella, Shigella, Campylobacter oraz patogenne szczepy pałeczki okrężnicy. 

Gdy natomiast mówimy o biegunce podróżnych, to badania kliniczne wykazały, iż w 80% przypadków odpowiedzialne są bakterie Escherichia coli, Shigella.,Campylobacter jejuni, Salmonella typhi i paratyphi, Aeromonas spp. i Yersinia enterocolitica oraz rotawirusy, norowirusy i pierwotniaki. Inną przyczyną może być występowanie zespołu jelita drażliwego. W tym przypadku wpływ na pojawienie się biegunki mają czynniki psychoemocjonalne (tj. wpływ stanu psychicznego na układ pokarmowy), środowiskowe, genetyczne oraz m.in. nieprawidłowa dieta. 

Domowe sposoby na biegunkę

Bez względu na przyczynę, biegunkę rozumie się jako zwiększoną częstotliwość oddawania stolca (powyżej 3 razy na dobę) o konsystencji półpłynnej, płynnej lub wodnistej. Efektem biegunki są trudności ze wchłanianiem substancji odżywczych. Ponadto z uwagi na płynny charakter stolca może dojść do odwodnienia i spadku poziomu elektrolitów. Jeśli to tylko możliwe, poza leczeniem pierwotnej przyczyny, warto zażywać płyn glukozowo-elektrolitowy, aby zapobiec odwodnieniu. Warto także zwrócić uwagę na dietę w czasie występowania biegunki. Powinna być ona możliwe lekkostrawna, pozbawiona tłustych czy wysokoprzetworzonych produktów. Jeśli nie mamy dostępu do probiotyku, możemy spożyć np. gorzką czekoladę, która ogranicza wydzielanie wody do jelit. 

Skuteczny probiotyk na biegunkę, czyli jaki?

Dobór odpowiedniego probiotyku powinien wiązać się z rozpoznaniem pierwotnej przyczyny występowania biegunki. Dlaczego to takie ważne? Bakterie probiotyczne, które znajdują się w preparatach, są badane pod kątem skuteczności. W związku z tym nie każde bakterie kwasu mlekowego będą odpowiednie w kontekście danej pierwotnej dolegliwości. Co istotne, kluczowymi cechami wszystkich bakterii probiotycznych są: 

  1. Konkurencyjność względem mikroflory już obecnej w jelicie.
  2. Aktywność antagonistyczną wobec bakterii chorobotwórczych.
  3. Odporność na sole żółci, soki żołądkowe oraz bakteriocyny. 
  4. Zdolność do przeżycia i wzrostu w jelicie ludzkim.
  5. Zdolność przylegania do nabłonka układu pokarmowego. 

Do bakterii spełniających powyższe kryteria zalicza się przede wszystkim te pochodzące z rodziny Lactobacillus, Bifidobacterium i Streptococcus, które są obecne w preparatach probiotycznych. 

trilac®

W przypadku leku OTC (over the counter, czyli wydawanego bez recepty) trilac® mówimy o 3 szczepach bakterii kwasu mlekowego przebadanych pod kątem skuteczności. Jedna kapsułka zawiera 1,6 x 109 CFU bakterii kwasu mlekowego: 

  • Lactobacillus acidophilus (La-5), 
  • Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27),
  • Bifidobacterium lactis (Bb-12).

Wymienione wyżej bakterie probiotyczne mają zdolność adhezji (przylegania do nabłonka układu pokarmowego) oraz wykazują działania antagonistyczne i konkurencyjne względem drobnoustrojów patogennych. Lek OTC trilac® (https://trilac.pl/trilac/) zaleca się spożywać 1-2 kapsułki doustnie 3 razy na dobę przez 2 tygodnie do miesiąca. Potem dawkowanie może być zmniejszone do 2 kapsułek na dobę. Kapsułki najlepiej spożywać z dużą ilością płynu podczas posiłku lub godzinę przed posiłkiem. 

Dotyczy leku trilac®

TRILAC • kapsułki, 20 sztuk • Produkt leczniczy • Substancja czynna: 1 kapsułka zawiera 1,6 x 10⁹ CFU bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus (La-5) 37,5%, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) 25%, Bifidobacterium lactis (Bb-12) 37,5% • Wskazania: poantybiotykowe zapalenie jelit ze szczególnym uwzględnieniem leczenia wspomagającego rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, głównie przy nawracającym rzekomobłoniastym zapaleniu okrężnicy, zapobieganie biegunce podróżnych, leczenie wspomagające po antybiotykoterapii • Podmiot odpowiedzialny: Zakład Farmaceutyczny AMARA sp. z o.o., ul. Stacyjna 5, 30-851 Kraków 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Nr medyczny: TRI08113

Bibliografia: 

  1. Cichy W., Gałęcka M., Szachta P., Probiotyki jako alternatywne rozwiązanie i wsparcie terapii tradycyjnych, “Zakażenia” 6/2010.
  2. Szajewska H., Praktyczne zastosowanie probiotyków, “Gastroenterologia” Kliniczna 2014, tom 6, nr 1, 16–23.
  3. Szymanek-Pasternak A., Biegunka podróżnych – profilaktyka i leczenie według aktualnych rekomendacji, “Zakażenia XXI Wieku” 2020;3(1). 
  4. Falszewska A, Szajewska H., Ostra biegunka infekcyjna u dzieci – co mówią aktualne dane?, “Zakażenia XXI wieku” 2018;1(1). 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *